„Warsztaty - guma chromianowa"
Warsztaty - „Techniki szlachetne – guma chromianowa”
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z klasyczną techniką fotograficzną zliczaną do technik szlachetnych – gumą chromianową. Do wykonania „gumy” można wykorzystać własne fotografie wykonane wcześniej np. aparatami cyfrowymi i przygotować z nich wydruk negatywu. Każdy uczestnik będzie sam przygotowywał papier światłoczuły i sporządzał odbitki własnoręcznie.
Technika gumy polega na wykorzystaniu właściwości garbowania gumy arabskiej zmieszanej z solami chromowymi (dwuchromianem potasu lub amonu) pod wpływem działania światła. Miejsca naświetlone pokryte gumą z solami chromu i barwnikiem stają się nierozpuszczalne w wodzie. Papier pokrywamy warstwą gumy arabskiej z domieszką pigmentu lub farby akwarelowej i dwuchromianu potasu lub amonu. Po wysuszeniu naświetlamy w kopioramce pod negatywem stykowo i wywołujemy w zimnej wodzie, która rozpuszcza miejsca nie zgarbowane. Technika gumy pozwala na dość swobodną interpretację obrazu poprzez dowolny wybór podłoża papierowego, koloru pigmentu oraz możliwości wielokrotnego kopiowania tego samego obrazu tzw. kopiowanie wielowarstwowe z coraz to inną charakterystyką kopiowanej warstwy gumy, np. bardziej lub mniej kontrastową albo o innej barwie.
Tomasz Mielech urodził się w 1973 r. w Jeleniej Górze gdzie obecnie mieszka i pracuje. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim.
Prowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone XIX wiecznym technikom fotograficznym. W twórczości fotograficznej preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiałach światłoczułych.
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików od 2006 r. Prowadzi Galerię „Korytarz” i Jeleniogórską Szkołę Fotografii przy JCK w Jeleniej Górze.
Autor wystaw indywidualnych w Polsce – galerii „pf” w Poznaniu, galerii „Korytarz” w Jeleniej Górze, galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii „Pusta” w Katowicach, galerii za Miedzą w Lubomierzu oraz Kunstgalerie Wasserturm Bautzen w Niemczech. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
ZAPISY:
Warsztaty odbędą się 03.10.2020 godzina 9:00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Przewidywany czas warsztatów +5 godz.
Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty „guma” jednocześnie należy dokonać wpłaty 60,00 zł na konto:
Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675
Ilość miejsc: 8 osób
Brak miejsc