6 OFF – Przenikanie/Zanikanie

Na  6.Opolskim Festiwalu Fotografii, którego tematem było „Przenikanie/Zanikanie”,  można było zobaczyć 15 wystaw uczestniczyć w 6 spotkaniach autorskich i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na warsztatach fotograficznych.

Najważniejszą prezentacją 6 edycji OFFoto było z pewnością pokaz zdjęć z monumentalnego projektu Zofii Rydet „Zapis socjologiczny”. Seria kilkudziesięciu tysięcy negatywów, realizowana od 1978 roku niemal do końca życia Rydet w kilkunastu województwach w całej Polsce, nie przestaje zadziwiać i zdumiewać. Jest to dzieło, którego nie można pokazać w całości, a każdy wybór wydaje się być bardzo trudny. Zofia Rydet wchodziła do mieszkań i portretowała mieszkańców siedzących w reprezentacyjnym, najlepszym miejscu domu. W efekcie mamy obraz życia codziennego i tysiące twarzy.

Podobnie metodyczne podejście zastosowała w swoim cyklu zdjęć Karolina Jonderko. „Zaginieni” to szczególne portrety pokoi ludzi, którzy nie wrócili do swoich miejsc. Wyszli z domu, po prostu, zostawiając pokój jakby za chwilę – po pracy, szkole, spacerze czy zakupach – mieli wrócić. Bliscy zachowują te pomieszczenia, licząc i mając nadzieję, że kiedyś zaginieni do nich powrócą.

Cykl „Exodus 2064” Tomasza Wysockiego jest interpretacją funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Przedstawia ludzi żyjących w letargu. Zaczynających dostrzegać, że żyją w świecie pełnym iluzji, ograniczeń i kontroli. Każda fotografia opowiada osobną historię, odnoszącą się do innych aspektów naszego funkcjonowania. W systemie, który dla każdego z nas jest czymś innym.

Maksymilian Rigamonti w swoim projekcie „Miejsca, których nie ma” także dotyka pamięci i jej nieuchronnego zanikania. Sprawdza, ile można odczytać o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat patrząc jedynie na przestrzeń. Oczywiście w trakcie swoich licznych podróży na Wołyń spotyka ludzi i wysłuchuje ich historie.

Upływ czasu jest leit motivem wystawy „Postrzyżyny”. Michał Solarski i Tomasz Liboska rekonstruują swoje wspomnienia z młodości. Do swoich ról zaangażowali Dominika i Marka, którzy odgrywają historie sprzed 20 lat.

„Wiosna, która nie zakwitła” to opowieść o całkiem niedawnych wydarzeniach. Maciej Moskwa opowiada historię codzienności z Syrii, od początku rewolucji, wielkiej Arabskiej wiosny, aż po dzisiejszy exodus. Obrazuje dosłowne zanikanie świata oraz to, w jaki sposób radzą sobie z tym zwykli ludzie.

Pewną metodą, sprawdzoną już wielokrotnie podczas 177 lat istnienia fotografii, jest rejestrowanie dla zapamiętania. To pomaga pamięci. Nie zastępuje jej, jest oczywiście subiektywne, ale ciągle wychodzi naprzeciw zanikaniu, zapominaniu. Swoje osobiste historie, rejestracje własnej codzienności podejmują autorzy wystaw: Paweł Frenczak „Noir”, Małgorzata Sajur „Moje niepokoje”. Inną metodą jest próba odtworzenia z pamięci wydarzeń do zdjęć. Ich powtórzenie w efekcie pozostawi obraz fotograficzny, zapisany, zapamiętany trwale. Czyni tak chociażby laureat konkursu „Pokaż się” Piotr Pardiak w serii „Dziedzictwo”.

„Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii”, Sławoja Dubiela i Sławomira Mielnika to autorska propozycja Fundacji 2.8 wykorzystania możliwości powstawania obrazu  do tworzenie fotograficznego zapisu  krajobrazu miejskiego Opola z jego architekturą, zabytkami, a także przyrodą. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą mieszkań-pomieszczeń z widokiem na te obrazy. Pokoje oraz innego rodzaju przestrzenie stają się camerą obscurą.

W ramach 6. OFFa zobaczyliśmy wystawy zbiorowe studentów Szkoły Filmowej z Łodzi, Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wspólnie z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu oraz Instytutem Fotografii Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie przygotowało wystawę „Na pierwszy rzut oka”. Czeska fotografia XX i XXI w. – wybór. Reprezentatywny przegląd dzieł znanych czeskich fotografów obejmuje zarówno dzieła reprezentantów awangardowej fotografii z lat 20. i 30. XX w., jak i powojenne eksperymenty oraz przykłady fotografii współczesnej.Osią wystawy są unikatowe dzieła klasyków międzywojennej fotograficznej awangardy takich jak František Drtikol, Jaromír Funke, Jaroslav Rössler czy Eugen Wiškovský. Pokazane zostana też prace najważniejszego czeskiego fotografa fotografa – Josefa Sudka. Częścią ekspozycji będą również zdjęcia wybitnych dokumentalistów – Jindřicha Štreita i Viktora Kolářa.

 

6OFF organizowany przez Fundację 2.8 był współfinansowany przez Urząd Miasta Opola oraz WiK Opole.

Partnerzy 6. edycji: Muzeum Śląska Opolskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Galeria sztuki Współczesnej w Opolu, Instytut Sztuki UO, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Szkoła Filmowa w Łodzi, Opolskie Lamy, Filharmonia Opolska, Fundacja im. Zofii Rydet, ZPAF o/Opole, Galeria Leica,  Opolskie Towarzystwo Fotograficzne, Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Patronat medialny: docphotomagazine.com, Gazeta Wyborcza w Opolu, Nowa Trybuna Opolska, Nasze Miasto, Mocny Kadr, Radio Opole, TVP Opole, Fotoblogia.pl, 24Opole.pl

 

 

29.09 – czwartek

Rynek Opole

12.00 – WERNISAŻE –   „Momenty” Szkoła Filmowa w Łodzi, „Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii” Sławoj Dubiel i Sławomir Mielnik

Konferencja prasowa

 

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

18.00 – SPOTKANIE z Markiem Szyrykiem, promocja książki „Dotykając kolodionu”

 

30.09 – piątek

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

18.00 – OTWARCIE 6 OFF, rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego im. Tadeusza Kwaśniewskiego

WERNISAŻE – „#noir” Paweł Frenczak,  „Dziedzictwo” Piotr Pardiak laureat konkursu „Pokaż się”

18.30 – SPOTKANIE  z Maksymilianem Rigamonti

 

1.10 – sobota

Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

16.00 – WERNISAŻ –   „Postrzyżyny” Tomasz Liboska i Michał Solarski

Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna

17.00 – WERNISAŻE – „Zapis socjologiczny” Zofia Rydet , „Zaginieni” Karolina Jonderko, „Exodus 2064” Tomasz Wysocki , „Miejsca których nie ma” Maksymilian Rigamonti

18.00  – SPOTKANIE z Zofią Augustyńską-Martyniak „Fundacja Zofii Rydet”

 

6.10 – czwartek

Filharmonia Opolska, ul. Krakowska 24

17.00 –WERNISAŻE – „#zanikanie” Opolskie Towarzystwo Fotograficzne, „Rykoszet” Mirosław Mokrzycki (wystawa towarzysząca)

 

8.10 – sobota

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

10.00-14.00 – WARSZTATY* – „Zarządzanie barwą oraz backup w domu każdego fotografa” prowadzi Jakub Kaźmierczyk

Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna

11.00-16.00 – WARSZTATY* „#tensmartfontopotrafi” prowadzi Paweł Frenczak

 

11.10 – wtorek

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

17.00 – SPOTKANIE ze Sławojem Dubielem i Sławomirem Mielnikiem, „Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii”

 

14.10 – piątek

Teatr Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a

17.00 – WERNISAŻ – „Przenikanie/Zanikanie” studenci Instytutu Sztuki UO

 

15.10 – sobota

Teatr Kochanowskiego, Plac Teatralny 12

17.00  20.30 – WERNISAŻ – „Opole w 24 godziny”. Współorganizator: Stowarzyszenie Opolskie Lamy

 

17.10 – poniedziałek

Biblioteka Obcojęzyczna WBP, ul. Kośnego 34

18.00 – WERNISAŻ – „Moje niepokoje” Małgorzata Sajur

 

23.10 – niedziela

Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

18.00 – SPOTKANIE –  Tomasz Liboska

 

26.10 – środa

Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

18.00 – WERNISAŻ/SPOTKANIE – „Wiosna, która nie zakwitła” Maciej Moskwa

 

29.10 – sobota

Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna

18.00 – WERNISAŻ –  „Na pierwszy rzut oka”, Czeska fotografia XX i XXI wieku – wybór,

wykład towarzyszący wystawie Jindrich Streit

Skip to content