WARSZTATY firmy Olympus

Warsztaty fotografii portretowej firmy Olympus. W programie:

 • pokaz sprzętu fotograficznego oraz prezentacja nowości Olympus
 • wstęp teoretyczny
 • portret w plenerze
 • portret w studiu

PEŁEN PROGRAM

ZAPISY:

Warsztaty odbędą się 4.11.2017 w godzinach 10-13 oraz druga tura 14-17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Minorytów w Opolu.
Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty – Olympus jednocześnie należy dokonać wpłaty 20,00 zł na konto:

Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675

Ilość miejsc: 20 osób / grupa

Zajęcia będzie prowadzić Stanisław Surman, urodzony jesienią 1988r. Jako młody człowiek nigdynie myślał, że zostanie fotografem. Pierwszy aparat kupił, byuwieczniać zwykłe chwile z własnego życia. Szybko jednak przerodziłosię to w pasję, która trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.Fotograficzny samouk. Wyjątkowo upodobał sobie fotografie portretową.Na jego pracach często można zobaczyć, delikatność, kobiecość,naturalność, na którą kładzie duży nacisk. Jak o sobie mówi, starasięfotografować emocje. Bez emocji nie ma fotografii.

WARSZTATY „Mokry Kolodion"

Warsztat dotyczyć będzie techniki mokrego kolodionu. Prowadzić go będzie dr hab. Marek Szyryk prof. PWSFTviT – jedna z pierwszych osób w Polsce zajmująca się tą techniką. Prowadzi zajęcia z w.w. techniki w łódzkiej szkole filmowej oraz jest autorem książki „Dotykając kolodionu” opisującej możliwości wyrazu i koneksje plastyczne tej techniki.

Warsztaty, oprócz poznania podstaw techniki daje też okazję do stworzenia swoich fotografii (ambrotypów).

Uczestnicy warsztatów nauczą się wykonywać samodzielnie ambrotypy (zdjęcia pozytywowe wykonane na czarnym szkle). Doświadczenie w fotografii analogowej nie jest wymagane – niezbędna będzie otwartość, chęci i minimum zdolności manualnych.

Każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wykona swój ambrotyp!

ZAPISY:

Warsztaty odbędą się 14.10.2017 godzina 10:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Minorytów w Opolu.
Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty „Mokry Kolodion” jednocześnie należy dokonać wpłaty 200,00 zł na konto:

Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675

Ilość miejsc: 10 osób

WARSZTATY „Fotografia kompozytowa"

Tworzenie kompozytów to umiejętność z pogranicza fotografii i grafiki komputerowej. Poszczególne elementy zdjęcia fotografowane są w różnych miejscach, a następnie za pomocą precyzyjnych masek i innych technik manipulacji osadzane w jednej przestrzeni, tworząc spójny obraz.

Daje to twórcy masę możliwości: może tworzyć obrazy, których produkcja w przypadku klasycznej fotografii byłaby niemożliwa: czy to z powodów budżetowych (np. efekty pirotechniczne), czy ograniczeń czasowych (w środku lata potrzebujemy zdjęć w zimowej scenerii), czy po prostu z powodu surrealistycznego charakteru koncepcji.

5-cio godzinny kurs obejmuje:

 • podstawowe zasady niezbędne do tego, by stworzyć wiarygodny kompozyt;
 • tworzenie koncepcji obrazu;
 • tworzenie kilkuelementowego tła do kompozytu;
 • sesję fotograficzną w oparciu o stworzone tło i koncepcje;
 • osadzanie bohatera w tle fotograficznym: zaawansowane techniki maskowania, ujednolicanie kontrastowe i kolorystyczne, dodawanie efektów maskujących „szwy”;
 • podsumowanie: mocne i słabe strony kompozytów;

Praca nad kompozytem odbywać się będzie w programie Adobe Photoshop CC. Do uczestnictwa w kursie konieczna jest dobra znajomość podstaw korzystania z Photoshopa: warstwy, dopasowania, maski.

Zajęcia będzie prowadzić Tomasz Woźny.

ZAPISY: warsztaty odwołane

Warsztaty odbędą się 8.10.2017 godzina 11:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Minorytów w Opolu. Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty „Fotografia kompozytowa” jednocześnie należy dokonać wpłaty 300,00 zł na konto:

Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675

Ilość miejsc: 10 osób

WARSZTATY „Podstawy fotografii"

Kurs obejmuje podstawowe zagadnienia z zakresu fotografii cyfrowej. Przeznaczony jest dla osób zajmujących się fotografowaniem hobbystycznie lub tych, którzy dopiero planują pierwsze kroki fotograficznej kariery.

Zakres:

 • czym jest dobre zdjęcie?
 • medium a treść, czyli czy można zrobić dobre zdjęcie komórką?
 • waga światła w fotografii: świadome wykorzystanie światła, światło zastane, a światło fleszowe, najlepsze godziny robienia zdjęć, – ekspozycja bez tajemnic – czas naświetlania, przesłona, czułość; trójkąt ekspozycji; pomiar światła;
 • kompozycja – wyboista droga do harmonii; podstawowe typy kompozycji; dbałość o plany na zdjęciu;
 • decydujący moment – czyli jak łapać chwile?
 • proste przepisy na portrety przy świetle zastanym, techniki DIY oświetlania obiektów za pomocą naturalnych reflektorów;
 • architektura: szukając optymalnego kąta;
 • jak zamrozić ruch? – zdjęcia dynamiczne;
 • reportaż – jak wystartować?
 • podstawy obróbki: Lightroom;

Zajęcia będzie prowadzić Tomasz Woźny.

ZAPISY:

Warsztaty odbędą się 7.10.2017 godzina 11:00 w Muzeum Śląska Opolskiego ul. Muzealna w Opolu.
Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty „Podstawy fotografii” jednocześnie należy dokonać wpłaty 100,00 zł na konto:

Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675

Ilość miejsc: 20 osób

WARSZTATY „Fotografia portretowa"

Czy udany portret jest tylko kwestią udanej kompozycji i perfekcyjnego światła, czy może jest to wynik pewnej interakcji, która zachodzi spotkania między osobą portretowaną, a fotografem? Na moich warsztatach chciałbym, żebyśmy wspólnie poszukali odpowiedzi na pytanie czym jest dobry portret?
W części teoretycznej podyskutujemy przede wszystkim o Waszych zdjęciach oraz Waszym podejściu do portretowania. Porozmawiamy także, o wybitnych portrecistach, o ich pracy i warsztacie, a w części praktycznej postaramy się wcielić w ich rolę.

Zapraszam!

Paweł Frenczak

Paweł Frenczak – rocznik ’85. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opavie. Fotografuje, filmuje i trenuje Brazylijskie Jiu-jitsu. Zakochany w skandynawskiej fotografii. Jego prace wystawiane były na festiwalach w Bratysławie, Opolu, Krakowie oraz lokalnym Muzeum Współczesnym.

Laureat Grand Prix VIVA PHOTO AWARDS oraz nagrody publiczności Bike Days – festiwalu filmowego. Zawodowo współpracował z m.in. Manto, VICE, Fashion Magazine.

ZAPISY:

Warsztaty odbędą się 7.10.2017 godzina 10:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Minorytów w Opolu. Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty „Fotografia portretowa” jednocześnie należy dokonać wpłaty 50,00 zł na konto:

Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675

Ilość miejsc: 10 osób

Skip to content