Wystawa książek

POLSKIE KSIĄŻKI FOTOGRAFICZNE

Choć trudno w to uwierzyć, ale książka fotograficzna towarzyszy nam już od XIX wieku. Stopniowo budowała swoje miejsce, by dzisiaj stać się nieodłącznym elementem fotograficznego krajobrazu.  Nic zatem dziwnego, że zagościła również na Opolskim Festiwalu Fotografii.

Niniejszą wystawą rozpoczynamy budowanie Kolekcji Polskich Książek Fotograficznych. Naszym zamierzeniem jest stworzenie w Opolu centrum prezentującego aktualną sytuację na polskim rynku wydawniczym. Opolska kolekcja będzie otwarta na książki, za którymi stoją poważni wydawcy, jak i książki opublikowane w ramach coraz popularniejszego self-publishingu. W tym roku prezentujemy Państwu wycinek tego, co ukazało się w Polsce w ostatnich latach. Ale już w kolejnych odsłonach będziemy się skupiać na książkach wydanych pomiędzy następnymi edycjami naszego festiwalu.

Ale czym właściwie jest książka fotograficzna? Czy wystarczy o niej powiedzieć, że to książka w której słowa zostały zastąpione fotografiami? Nie, to oczywiście byłoby nadużycie. Ale faktycznie to na fotografiach opiera się jej przekaz. Słowa są tu dopełnieniem, naprowadzeniem do właściwego odczytania treści, intencji autora. Stąd też wśród książek fotograficznych możemy znaleźć te, które dotyczą spraw błahych, jak i te poruszające zagadnienia ważne dla nas wszystkich; te, które starają się opisać (czy też zilustrować) pewne zjawisko, jak i te, które te zjawiska tworzą.

Osobne miejsce na mapie polskich książek fotograficznych należy się konsekwentnie budowanej od 2009 roku Kolekcji Wrzesińskiej, w której książka pełni rolę artystycznego archiwum Wrześni, ukazującego aktualny „stan” miasta i jego mieszkańców, przefiltrowany przez wrażliwość jednego twórcy – fotografa. Nie mogło tych książek zabraknąć na naszej wystawie.

Mamy nadzieję, że Opolska Kolekcja Polskich Książek Fotograficznych przyczyni się do dalszej popularyzacji tego medium fotograficznego w naszym kraju.

Zapraszamy na wystawę!

18.10.2019
godz. 18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów

Skip to content