SPOTKANIA

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Muzealna
29 września 2018r.
godzina 18:00

W ramach spotkanie z Bogdanem Dziworski odbędzie się pokaz filmów „Kilka opowieści o człowieku” oraz „Wdech-Wydech”. Spotkanie zorganizowane jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy.

Bogdan Dziworski urodził się w Łodzi w 1941 roku. W 1965 roku ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, poświęconych głównie tematyce sportowej. Wiele z nich osiągnęło status „kultowych” i ma do dziś swych wielbicieli. 

Dziworski, uważany za mistrza fotografii ulicznej i porównywany do Henri Cartier-Bressona, nigdy nie traktował fotografii jako profesji. I choć nie rozstawał się ze swoim aparatem Leica – twórczość fotograficzna była dla niego dopełnieniem zawodu operatora, scenarzysty i reżysera filmowego. Jego praca z obrazem ruchomym ma bezpośrednie odzwierciedlenie w zapisie fotograficznym – estetyka jego jest zdjęć jest przesiąknięta duchem polskiej szkoły filmowej.

Przez wiele lat Dziworski robił swoje zdjęcia „do szuflady” – nie organizował wystaw, nie publikował ich. Jego pierwszy album wydano już na początku lat 80-tych w Wiedniu, ale na pierwsze polskie wystawy czekaliśmy kolejnych dziesięć lat, a na wydawnictwo – dwadzieścia.

Obecnie Bogdan Dziworski jest reprezentowany przez 6×7 Leica Gallery Warszawa – wydawcę albumu f/5.6 i organizatora wystawy pod tym samym tytułem.

Spotkanie z Konstancją Nowiną Konopką

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
28 września 2018r.
godzina 19:15

 

Konstancja Nowina-Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie.

Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej, działała też społecznie jako radna dzielnicy, w której mieszka. Swoją karierę fotograficzną zaczęła dość nietypowo, bo od stawiania fotoradarów w dzielnicy Zwierzyniec.

W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia dotychczasowych zajęć, także tych, które utrudniały życie motocyklistom na nowo wyremontowanych nawierzchniach lokalnych dróg.

Studentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie oraz uczestniczka pierwszego Programu Mentorskiego Sputnik w Warszawie. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych „21 New and Emerging Talents” – Lens Culture Student Photography Awards 2013, Leica Street Photo 2013, Slovak Press Photo 2016 i 2017, Grand Press Photo 2018. Była również finalistką Vienna International Photo Awards 2013, The Miami Street Photography Festival 2013, Kolga Tbilisi Photo 2014, Przetwórnia 2015, Eastreet 2014 i 2017, etc.

Jej zdjęcia były publikowane w wielu ogólnopolskich i zagranicznych gazetach i magazynach, m.in. Polityka, Gazeta Wyborcza, K MAG, 6Mois etc.

Fotografka realizowała wystawy indywidualne m.in. w Galerii na Rynku (2016) w Olsztynie, Galerii Pauza (2016) w Krakowie, Galerii Národní Divadlo (2017) w Ostravie, Muzeum Współczesnym (2017) w Wrocławiu, w Galerii KuPe (2018) w Opavie. Jej prace można było oglądać również w ramach wystawy zbiorowej Sztuka Teraz w Muzeum Narodowym (2017) w Krakowie

Spotkanie z Markiem Szyrykiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Muzealna
30 września 2018r.
godzina 12:00

Marek Szyryk
Artysta urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Jest absolwentem WSP w Opolu. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim będąc profesorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Organizator wielu wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.  Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką.

Spotkanie z Tomaszem Ferencem

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
17 października 2018r.
godzina 17:00

 

Tomasz Ferenc, socjolog, fotoedytor, kurator wystaw, redaktor książek, okazjonalnie fotograf. Od 1999 r. pracownik Katedry Socjologii Sztuki (aktualnie Katedry Socjologii Sztuki i Edukacji) na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.  Główne obszary jego zainteresowań  badawczych skupiają się na: socjologii i antropologii wizualna, studiami nad emigracją oraz socjologią sztuki. 

Najważniejsze publikacje książkowe: Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści (2004); Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji (2012); Pomniki wojenne. Formy, miejsca, pamięć (współred., 2015), Fotografia i szaleństwo (red., 2017).

Od odwagi do szaleństwa. Kilka uwag o patrzeniu i fotografowaniu 

Fotografowanie często wymaga odwagi i determinacji, przełamania własnych lęków i ograniczeń. Ryzyko wpisane jest w biografie wielu fotoreporterów i jednocześnie stanowi najprostsze skojarzenia z tym, co rozumiemy przez odwagę patrzenia i dokumentowania. Czasami odwaga fotografów zamienia się w brawurę, czasami ociera się ona o szaleństwo. Jednak ten fenomen nie musi oznaczać jedynie fotografowania sytuacji niebezpiecznych, trudnych, bolesnych dla odbiorców. To także umiejętność patrzenia na zjawiska, rzeczy i ludzi w sposób łamiący stereotypy, przyzwyczajenia, utrwalone wzorce percepcji. A zatem odwaga patrzenia to także zdolność krytycznego odczytywania kultury wizualnej, umiejętność „czytania” obrazów wbrew utartym opiniom, nadawanie im nowych znaczeń. W czasie spotkania nawiązując do dwóch książek „Odwaga Patrzenia” oraz „Fotografia i szaleństwo” zastanowimy się, co dziś oznacza odważne patrzenie. 

Spotkanie z Markiem Synowieckim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
11 października 2018r.
godzina 17:00

 

Marek Synowiecki, ur. w Brzegu w 1974 r. mieszka w Opolu. Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Były doktorant i asystent – pod opieką prof. Zdzisława Jurkiewicza, w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Politechniki Wrocławskiej.
Fotograf tworzący poza komercyjnym nurtem fotografii. Swoją fotograficzną przygodę przedstawia głównie przy pomocy czarno-białych, monochromatycznych zdjęć wykonanych w ciemni fotograficznej, na tradycyjnych materiałach światłoczułych.

Spotkanie ze Sławomirem Mielnikiem

Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
zaprasza na spotkanie z artystą fotografikiem
Sławomirem Mielnikiem
21 września 2018 r.
godzina 17.00
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
ul. Wrocławska 174
45-835 Opole

W projekcie Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera członek zespołu ekspertów, odpowiedzialny za wybór i opracowanie fotografii wystawowych, konsultant merytoryczny wydarzenia.

Urodzony w 1980r. w Głubczycach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Fotografia oraz Fotografię na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje jako fotoreporter. W latach 1999 – 2003 dla Gazety Wyborczej w Opolu, obecnie dla Nowej Trybuny Opolskiej. Współpracuje także z Rzeczpospolitą. Autor kilku wystaw o tematyce fotografii camera obscura. Otrzymał Grand Prix w konkursie fotografii otworkowej. Najchętniej fotografuje ludzi.

www.slawekmielnik.com

www.mielnik.blogspot.com

Projekt dofinansowany jest ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.

Spotkanie z Tomaszem Liboska

Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
zaprasza na spotkanie z artystą fotografikiem
Tomaszem Liboską
5 października 2018 r.
godzina 17.00
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
ul. Wrocławska 174
45-835 Opole

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera .

Tomasz Liboska, artysta fotograf, etnolog. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Od kliku lat realizuje autorskie cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Śląsku, wszystkie dotyczą Śląska. Najważniejsze z nich to „Wojownicy” nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 oraz „Don’t Mess with Texas” zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego (oba cykle zrealizowane wspólnie z Michałem Jędrzejowskim).
Swoje prace wystawiał między innymi w ramach: Miesiąc Fotografii w Krakowie, New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował na łamach w m.in. New York Magazine, GEO, La Repubblica, Polityce, Newsweek Polska, Duży Format, Vice Magazine.

tomaszliboska.blogspot.com

Projekt dofinansowany jest ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.

Spotkanie ze Sławojem Dubielem

Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
zaprasza na spotkanie z artystą fotografikiem
Sławojem Dubielem
26 października 2018 r.
godzina 17.00
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
ul. Wrocławska 174
45-835 Opole

W projekcie Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera członek zespołu ekspertów, odpowiedzialny za wybór i opracowanie fotografii wystawowych, konsultant merytoryczny wydarzenia.

Sławoj Dubiel, artysta fotograf. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i Państwowego Studium Kulturalno Oświatowego w Opolu (specjalizacja fotografia i film). Obecnie pracownik Politechniki Opolskiej. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy głównie czarno-białe fotografie dokumentalne oraz klasyczne fotografie krajobrazowe. Jest autorem cykli fotograficznych, dokumentujących przestrzeń poindustrialną Cementowni Groszowice (2002), kulturę ludową Śląska Opolskiego (2004) czy historyczną zabudowę Paczkowa i Byczyny (2007), Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach (2012, 2015). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Fundacji Fotograficznej 2.8 oraz współorganizatorem Opolskiego Festiwalu Fotograficznego. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, laureat wielu prestiżowych nagród w konkursach fotograficznych. W 2017 r. za wybitne osiągnięcia w kulturze otrzymał Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.slawojdubiel.art.pl

www.efektniedoskonalosci.blogspot.com

Projekt dofinansowany jest ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.

Spotkanie z Karolina M. Wojciechowska

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
19 października 2018r.
godzina 17:00

 

Karolina M. Wojciechowska

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Warszawie w 2007 roku. Wpisana na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie w 2014 roku. Specjalizuje się  w prawie autorskim – od 9 lat  wykłada na ten temat w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Prowadzi Fundację im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot. Ma własne wydawnictwo – Blue Bird. Jest kuratorem archiwum fotograficznego jednego z najwybitniejszych polskich reporterów – Ryszarda Kapuścińskiego.

Zajmuje się tworzeniem umów, konsultowaniem ich i negocjowaniem. Sporządza opinie prawne. Reprezentuje zarówno twórców, jak i podmioty z owoców ich twórczości korzystające.

Pracowała dla pisarzy, fotografów, malarzy, agencji reklamowych, wydawnictw, agencji literackich, archiwów fotograficznych, fundacji działających w obrębie szeroko pojętej kultury, muzyków, producentów muzycznych, producentów spektakli, artystów scenicznych.

Prowadzi szkolenia z zakresu prawa autorskiego, z naciskiem na praktyczną stronę wykorzystania twórczości. Łączy umiejętności prawnika z doświadczeniem w zakresie
praktycznych aspektów zastosowania twórczości. Przez lata współprowadziła warszawską galerię fotografii Green Gallery

Program spotkania:

  1. Prawo autorskie w fotografii – podstawy.
  2. Dozwolony użytek dla bibliotek i muzeów.
  3. Rozpowszechnianie wizerunku.
  4. RODO a fotografia.

 

www.artandlaw.pl

Skip to content