POKAŻ SIĘ

W 8. edycji konkursu “Pokaż się” jury wybrało projekt wystawy “Koniunkcja” autorstwa Michała Konrada. Konkurs organizowany jest przez Fundację 2.8.

Opis projektu:

Po 290 002,306 dniach nastąpiła kolejna Wielka Koniunkcja planet. 21 grudnia 2020 roku Jowisz połączył się z Saturnem. Ostatecznie aktywowała się Era Wodnika, narodził się nowy świat. Projekt nawiązuje do astronomicznego zjawiska, które można było zaobserwować w najdłuższą noc roku, 21 grudnia doszło do tzw. Wielkiej Koniunkcji Jowisza i Saturna w znaku Wodnika. Oznacza to, że planety ustawiły się prawie w jednej linii z Ziemią, tworząc wspólny jasny punkt. Ostatnio zjawisko w tej konstelacji było widoczne 1226 roku. Kiedy to Czyngis – chan podbijał świat, a Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski. Według Johannesa Keplera XVI wiecznego astronoma, Wielka Koniunkcja z 6 r. p.n.e. tworzyła tzw. Gwiazdę Betlejemską. Gwiazda rozświetlała niebo, wskazując drogę trzem mędrcom idącym do Betlejem podczas narodzin Chrystusa. Koniunkcja planet, która odbyła się w grudniu 2020 roku zwiastuje nadejście nowej epoki astrologicznej. Świat po ok. 2150 letniej dominacji Ery Ryb, właśnie wchodzi w strefę panowania Ery Wodnika. Wielkie Koniunkcje, które występowały przez ostatnie setki i tysiące lat zawsze znajdowały swoje odzwierciedlenie w wydarzeniach w Polsce i na świecie. Wydarzeniach, które miały ogromny wpływ na funkcjonowanie świata. Projekt „Koniunkcja” jest poetycką interpretacją przejścia z kończącej się Ery Ryb do całkiem nowej nieznanej Ery Wodnika poprzedzonej bardzo rzadką występującą co ok. 800 lat konstelacją planet. Projekt nie jest naukowym udowodnieniem, że coś musi się zdarzyć, odnosi się bardziej do intuicji i wyobrażeń, że świat ulega zmianie. Projekt wprowadza w klimat tajemniczości, a nawet grozy, emocji które towarzyszą wejściu w nową nieznana otchłań świata. Forma dyptyków niczym dwie różne planety, po połączeniu zwiększają swoją siłę oddziaływania. Dyptyki mają na celu zwiększyć siłę odbioru, pozostawiając szerokie pole do interpretacji. W większości fotografii projekt był realizowany w nocy, mocne światło widoczne na zdjęciach utrwalone zostało za pomocą latarek, lamp błyskowych i świateł samochodów. Miejscem realizacji projektu były prowincjonalne przestrzenie, nic nieznaczące i zapomniane, w których o istnieniu człowieka świadczą jedynie rozległe linie energetyczne.

Kilka zdań autor napisał o sobie:
Nazywam się Michał Smuda, natomiast od wielu lat używam pseudonimu Michał Konrad. Z zawodu jestem nauczycielem wychowania fizycznego, prywatnie mężem i ojcem trzech córek. W tym roku wykonałem krok w kierunku pogłębienia mojego wykształcenia z zakresu fotografii, jestem przed egzaminem ustnym do ITF w Opavie oraz przed egzaminem do ZPAF okręgu śląskiego. W fotografii inspiruje się takimi nurtami jak surrealizm, subiektywizm i konceptualizm. Bardzo lubię używać lampy błyskowej, mocnych cieni i rozbłysków, które podkreślają odbiór fotografii. Często postacią która, występuje na moich fotografiach, jestem ja sam. Projekt “Koniunkcja” który chciałbym Państwu zaprezentować został zakwalifikowany do pokazu SLIDE SHOW na najbliższy Rybnicki Festiwal Fotografii.

 

Wystawa będzie miała swój wernisaż podczas 11.Opolskiego Festiwalu Fotografii 09.10.2021 r. w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu jest „Obecność”.

 

Wyboru oraz oceny nadesłanych prac dokonało jury w składzie:

– prof. Marek Szyryk – PWSFTviT w Łodzi, Katedra Fotografii
Joanna Kinowska – Służewski Dom Kultury
Sławomir Mielnik – Fundacja 2.8, organizator OFF-u

W konkursie wzięło udział 65 zgłoszeń.

Skip to content