SPOTKANIA
13 OPOLSKI FESTIWAL FOTOGRAFII

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
30 września 2023 r.
godzina 12:00

Spotkanie z Joanną Mielech kuratorką tegorocznej wystawy książek fotograficznych

Joanna Mielech ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia w zakresie muzealnictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kuratorka wystaw Galerii BWA w Jeleniej Górze. Autorka tekstów o sztuce i fotografii, redaktorka wydawnictw fotograficznych, ostatnio m.in.: „Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Fotografia. Góry”, „Fotografia Karkonoszy 1945-3021”, „Hasior. Stwarzanie świata”, „Kontakty”. Wykłada historię sztuki oraz historię fotografii w Jeleniogórskiej Szkole Fotografii (dawniej Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze).

Spotkanie z Joanną Kinowską

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
30 września 2023 r.
godzina 13:00

 

Joanna Kinowska

Z wykształcenia historyk sztuki. Pracuje w Służewskim Domu Kultury. Wykładowca Akademii Fotografii (historia fotografii). Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka fotoksiążek. Autorka tekstów o fotografii, współpracuje z Digital Camera Polska i Fotopolis.pl. Prowadzi autorskiego bloga na temat kultury fotograficznej miejscefotografii.blogspot.com

Spotkanie z Sławkiem Kamińskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
29 września 2023 r.
godzina 18:30

Sławek Kamiński

Fotoreporter. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej. Zdobywca nagrody głównej Grand Press Photo 2019 oraz pierwszej nagrody w kategorii Wydarzenia. Od 28 lat fotoreporter Gazety Wyborczej. Jego prace publikowane były również m.in. w Polityce, Newsweeku, Wprost, National Geographic, Tygodniku Powszechnym, a także w takich tytułach zagranicznych jak francuski Liberation, amerykański Newsweek czy niemiecki Berliner Zeitung oraz Stern. Jego zdjęcia pojawiły się w kilkudziesięciu książkach. Brał również udział w dużych realizacjach reklamowych. Jego newsowe zdjęcia można zobaczyć w serwisie Agencji Gazeta oraz Reuters, szef działu fotografii Gazety Wyborczej.

Spotkanie z Tomaszem Mielechem

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
30 września 2023 r.
godzina 12:00

Tomasz Mielech urodził się w 1973 r. w Jeleniej Górze gdzie obecnie mieszka i pracuje. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim.
Prowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone XIX wiecznym technikom fotograficznym. W twórczości fotograficznej preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiałach światłoczułych.
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików od 2006 r. Prowadzi Galerię „Korytarz” i Jeleniogórską Szkołę Fotografii przy JCK w Jeleniej Górze, organizator plenerów i warsztatów fotograficznych.

Autor wystaw indywidualnych w Polsce – galerii „pf” w Poznaniu, galerii „Korytarz” w Jeleniej Górze, galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii „Pusta” w Katowicach, galerii za Miedzą w Lubomierzu oraz Kunstgalerie Wasserturm Bautzen w Niemczech. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Spotkanie z Jacentym Dędkiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
30 września 2023 r.
godzina 13:00

Jacenty Dędek, ur. w 1966 r. w Częstochowie, fotograf niezależny, dokumentalista.
Publikował w National Geographic, Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Wprost, Forbes, Przeglądzie, Focusie, Voyage, Podróżach, Kalejdoscope, Wiedzy i Życiu, Die Zeit.
W ostatnich latach najchętniej pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze blisko człowieka.

www.jacentydedek.pl

 

 

Spotkanie z Krystianem Bielatowiczem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
30 września 2023 r.
godzina 13:00

Krystian Bielatowicz

Twórca Light Keeper. Specjalizuje się w produkcjach filmowych, mających dokumentalny charakter z artystyczną dbałością o kadry. Kreator obrazu, który w każdych warunkach znajdzie sposób na to, aby powstało coś znakomitego. Pogodowy szaman. Niebo zawsze mu sprzyja, gdy pracuje w terenie. Od dwóch dekad związany z rynkiem fotograficznym. Współtworzył portal SzerokiKadr.pl, gdzie zrealizował ponad 200 produkcji filmowych, w tym największe w sieci polskiej archiwum wywiadów z najlepszymi fotografami. Od kilku lat tworzy dla znanych firm dokumenty reklamowe, w których opowiada prawdziwe historie bohaterów. Realizuje spoty, klipy, filmy wizerunkowe. Krystian jest fotografem portretowym i dokumentalistą. Swoje projekty dotyczące szamanizmu w Peru i Meksyku publikował w National Geographic. Od ponad 12 lat zajmuje się edukacją w filmie i fotografii. Do swoich zleceń przybiera rolę reżysera, operatora filmowego, fotografa, pilota drona czy montażysty. Z wykształcenia jest archeologiem. Tata czwórki dzieci, mąż.

www.lightkeeper.pl

Spotkanie z Michałem Szalastem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
30 września 2023 r.
godzina 13:00

Michał Szalast

Urodzony w 1979 roku w Bytomiu. Fotograf, kurator, publicysta, dokumentalista i wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.  Wcześniej pracował jako fotoreporter dla Dziennika Zachodniego i Super Expressu oraz agencji prasowych East News, Forum Fotografów i Polskiej Agencji Prasowej. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Miał wystawy indywidualne we Francji, Polsce, Czechach czy Słowacji – Albino. Le Mois international de la Photographie éclectique. Dol-de-Bretagne 2013. – Impromptus photographiques. Midi Libre, Montpellier 2015. – Albinosi. Muzeum Historii Katowic, Katowice 2019. – Albíni. Galerie 400 ASA, Praga 2022.  – Aquanautica. Galeria na Starówce, Żory 2022. – Albíni. Instytut Polski w Bratysławie, 32. Mesiac fotografie, Bratysława2022. – Albíni. Galerie KUPE, Opava 2023  itp.  Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych.  Był kuratorem i współkuratorem wielu wystaw, m.in.  Made in Opava.  Muzeum Historii Katowic, Katowice 2018. – INT/EXT. Festival Transphotographiques, Lille 2018. –  Tři dekády. Instytut Twórczej Fotografii FPF SU w Opawie 1990-2020. Muzeum Sztuki Dekoracyjnej – Dom u Czarnej Madonny, Praga 2020 i Dom Sztuki – 30. Miesiąc Fotografii, Bratysława  2020. – Arkadiusz Gola: Czarnobiała Ziemia. Instytut Polski, Bratysława 2020 i Šarišská Galeria, Preszów 2021. – 30+.  30 lat Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Dom Sztuki, Opawa 2021. – Po trzydziestce.  Muzeum Miejskie, Zabrze 2021. – Opawska szkoła fotografii. 30 lat Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Galeria Sztuki Współczesnej, Opolski Festiwal Fotografii, Opole. – Trzy dekady. Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.  Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice 2021. –  Opava Girls – Opava Women. Open Gallery – 31. Miesiąc Fotografii, Bratysława 2021. – Wspólna Opawa / Common Opava. Fotofestiwal, Łódź 2022. – Krzysztof Gołuch: Smak życia.   Galeria Sztuki Wysoka, Sosnowiec czy Twarzą w Twarz. Portrety, autoportrety i autorefleksje studentów Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Pałac Pistoriego 32. Miesiąc Fotografii, Bratysława 2022.  Napisał teksty do kilku książek, m.in.  Krzysztof Gołuch: Co siódmy (Ruda Śląska 2017) czy Krzysztof Gołuch: Hotel (Białystok 2021).

Spotkanie z Mikołajem Nowackim

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
30 września 2023 r.
godzina 13:00

Mikołaj Nowacki

Urodzony w 1972 roku we Wrocławiu Mikołaj Nowacki skupia się na dokumentowaniu relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym, w szczególności z wodą. Dokumentuje również i relacjonuje kwestie społeczne, kulturowe i ekonomiczne na całym świecie, w tym między innymi niepokoje społeczne, prawa człowieka i zmiany klimatyczne.

Nowacki ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim w 1997 roku. Następnie rozpoczął studia doktoranckie z zakresu międzynarodowego prawa kosmicznego. Porzucił prawo, aby w pełni skupić się na swojej karierze fotografa.

Zdjęcia i fotoreportaże Nowackiego były publikowane przez magazyny “Stern”, “Mare”, “The Sunday Times Magazine”, “The New York Times”, “Le Monde”, “Neue Zürcher Zeitung”, “National Geographic” (Polska), National Geographic Proof, CNN Photos, Burn Magazine i wiele innych na całym świecie.

Otrzymał liczne nagrody i znalazł się na liście finalistów najbardziej cenionych organizacji i forów fotograficznych na świecie, w tym Sony World Photography Awards, NPPA Best of Photojournalism, Grand Press Photo (Polska), BZWBK Press Photo (Polska), Paris Photography Prize (Px3), Outdoor Photographer of the Year i innych.

W latach 2011-2013 Nowacki został wybrany do udziału w wysoce konkurencyjnym VII Mentor Program z VII Photo Agency w Nowym Jorku.

W 2013 roku w nowojorskiej VII Gallery została otwarta uznana przez krytyków indywidualna wystawa Nowackiego zatytułowana “Odra”. W 2014 roku “Odra” była również wystawiana w Chinach, w ramach Xishuangbanna Photo Festival, gdzie Nowacki otrzymał nominację wraz z dziesięcioma innymi fotografami w kategorii Najlepszy Fotograf.

W latach 2014-2015 “Odra” była wyświetlana podczas Angkor Photo Festival w Kambodży, Auckland Festival of Photography w Nowej Zelandii oraz Suwon International Photo Festival w Suwon City w Korei Południowej. W 2016 roku “Odra” była prezentowana w Chinach podczas Colorful Guizhou-China Original Ecology International Photography Exhibition.

W 2022 roku “Odra” została pokazana w ramach wystawy zbiorowej zatytułowanej “Flussgeschichten” w GAF Galerie für Fotografie w Hanowerze.

Spotkanie z Markiem Szyrykiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
1 października 2023 r.
godzina 12:00

Oprowadzanie kuratorskie

Marek Szyryk, artysta urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Jest absolwentem WSP w Opolu. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, a ostatnio prorektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.  Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką.

Spotkanie z twórcami: Jakub Przebindowski, Hektor Werios

Kino Meduza, ul. Oleska 45
5 października 2023 r.
godzina 17:00

Projekcja filmu: „Adam Śmietański zawód fotograf”

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę artysty fotografa Adama Śmietańskiego. Autor dokumentu Jakub Przebindowski wraz z operatorem i autorem animacji wykorzystanych w filmie Hektorem Weriosem, przybliżają sylwetkę niezwykle popularnego opolskiego fotografa, który twórczo działał, nie tylko w Opolu i województwie, ale także w całej Polsce. O jego twórczości i życiu opowiedzą osoby znające i pamiętające tego ciekawego artystę. Twórcy filmu ukazują szereg nieznanych dotąd prac fotografa, a także jego ikoniczne zdjęcia świadczące o niepospolitym talencie oraz fotografie z prywatnego archiwum. Film stanowi pretekst do przywołania obyczajowości i pejzażu Opola lat 50., 60. i 70. XX wieku. Dzięki pokazanym zdjęciom Adama Śmietańskiego dostrzec można przemiany kulturowe, jakie miały miejsce w Polsce i na świecie. Przede wszystkim jednak to możliwość ponownego odkrycia pięknych kadrów zatrzymanych na fotografii oraz podążania drogą niezależnego artysty, który mimo licznych sukcesów – zdjęcia Śmietańskiego były najczęściej wykorzystywanymi pracami reprodukowanymi na pocztówkach w całym kraju, miał szereg wystaw w Polsce i na świecie, jego zdjęcia znajdują się w wielu albumach i książkach – popadł w zapomnienie i odosobnienie na końcu życia.

Spotkanie z twórcami: Jakub Przebindowski, Hektor Werios

Spotkanie z Patrykiem Bułhakiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
12 października 2023 r.
godzina 18:00

Patryk Bułhak

(Ur. 1977 r.) – fotograf i podróżnik. Ukończył warszawską Akademię Fotografii, przez lata pracował jako DJ i promotor – w Polsce oraz za granicą. W swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno – kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich. Bardzo często szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiet zwł. w kontekście praw człowieka. W 2016 roku został laureatem konkursu DEBUTS organizowanego przez doc! photomagazine. Fotografie z nagrodzonej serii “Zamknięte” zostały pokazane na wielu wystawach zbiorowych m.in. w Luisa Catucci Gallery w Berlinie oraz na wystawach indywidualnych w 6×7 Leica Gallery Warszawa, galerii Pop-Up Ogrodowa 8 w Łodzi, galerii Ratusz w Zamościu, Centrum Kultury w Lublinie, w galerii Farbiarnia w Bydgoszczy, oraz na festiwalach fotografii w Opolu i Bielsku Białej. Nowy projekt “Porzucone córki tygrysa” pokazywany był premierowo w Sopocie w 2022 podczas festiwalu fotografii “W ramach Sopotu”, a następnie w galerii KIT w Berlinie, w Pracowni Duży Pokój w Warszawie, a ostatnio w galerii Pix.house w Poznaniu.

Spotkanie ze Sławkiem Mielnikiem

Kino Meduza, ul. Oleska 45
19 października 2023 r.
godzina 18:00

„Wycieczka do lasu”. Czas 60min.

Czy pokolenie dzieci Tik Toka i Minecrafta nie „umrze z nudów” na wycieczce do lasu? Reżyser filmu towarzyszył grupie uczniów, która przez cały rok wyjeżdżała do lasu, aby być ze sobą i przyrodą. Przeżycia i doznania, które pojawiają się podczas leśnych zajęć, są często zaskoczeniem dla nich samych. „Wycieczka do lasu” jest nie tylko obserwacją emocji i zachowań wynikających z niecodziennej sytuacji, ale pokazuje jak młodzi ludzie odnajdują się w przyrodzie.

___________

Film powstał w ramach projektu “Naturalnie Zaangażowani” fundacji Leśna Baza z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Wszystkie wystawy będą czynne w godz. otwarcia poszczególnych placówek.
Skip to content