WYSTAWA KSIĄŻEK

POLSKIE KSIĄŻKI FOTOGRAFICZNE

Niniejsza wystawa w 2019 roku rozpoczęła budowanie Kolekcji Polskich Książek Fotograficznych w Opolu. Naszym zamierzeniem jest stworzenie w Opolu centrum prezentującego aktualną sytuację na polskim rynku wydawniczym. Opolska kolekcja będzie otwarta na książki, za którymi stoją poważni wydawcy, jak i książki opublikowane w ramach coraz popularniejszego self-publishingu. W tym roku prezentujemy Państwu kolekcję, którą otrzymaliśmy od Fundacji PIX.HOUE z Poznania. Są to publikacje XPRINT z działalności Fundacji.

Ale czym właściwie jest książka fotograficzna? Czy wystarczy o niej powiedzieć, że to książka w której słowa zostały zastąpione fotografiami? Nie, to oczywiście byłoby nadużycie. Ale faktycznie to na fotografiach opiera się jej przekaz. Słowa są tu dopełnieniem, naprowadzeniem do właściwego odczytania treści, intencji autora. Stąd też wśród książek fotograficznych możemy znaleźć te, które dotyczą spraw błahych, jak i te poruszające zagadnienia ważne dla nas wszystkich; te, które starają się opisać (czy też zilustrować) pewne zjawisko, jak i te, które te zjawiska tworzą.

Mamy nadzieję, że Opolska Kolekcja Polskich Książek Fotograficznych przyczyni się do dalszej popularyzacji tego medium fotograficznego w naszym kraju.

Zapraszamy na wystawę w ramach 10. edycji Festiwalu Fotografii.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów

_GH08020