WARSZTATY

Warsztaty - „Klasyczna fotografia – Technika van Dyke”

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z klasyczną techniką fotograficzną kalitypii – (brąz Van Dyke). Będzie można fotografować za pomocą kamer wielkoformatowych na materiałach światłoczułych aby uzyskać negatyw. Będzie też można wykorzystać własne fotografie wykonane wcześniej np. aparatami cyfrowymi i przygotować z nich wydruk negatywu. Każdy uczestnik będzie sam przygotowywał papier światłoczuły i sporządzał odbitki własnoręcznie.

Kalitypia – to technika oparta na światłoczułości soli żelazowych redukujących sole srebra po naświetleniu do srebra metalicznego. Odcień odbitek jest sepiowy . Sporządzenie papieru światłoczułego jest bardzo proste. Papier powlekamy roztworem światłoczułym jednostronnie i suszymy w przyćmionym świetle żarowym, następnie kopiujemy stykowo. Wariantów kalitypii jest kilka. Najprostszy – tzw. brąz Van Dycke – polega na naświetleniu papieru i wypłukaniu go w czystej wodzie, następnie utrwaleniu w 5% roztworze tiosiarczanu sodu i dokładnym płukaniu w wodzie.

Tomasz Mielech urodził się w 1973 r. w Jeleniej Górze gdzie obecnie mieszka i pracuje. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim.
Prowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone XIX wiecznym technikom fotograficznym. W twórczości fotograficznej preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiałach światłoczułych.
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików od 2006 r. Prowadzi Galerię „Korytarz” i Jeleniogórską Szkołę Fotografii przy JCK w Jeleniej Górze.

Autor wystaw indywidualnych w Polsce – galerii „pf” w Poznaniu, galerii „Korytarz” w Jeleniej Górze, galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii „Pusta” w Katowicach, galerii za Miedzą w Lubomierzu oraz Kunstgalerie Wasserturm Bautzen w Niemczech. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

ZAPISY:

Warsztaty odbędą się 05.10.2018 godzina 10:00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Przewidywany czas warsztatów +5 godz.

Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty „brąz Van Dyke” jednocześnie należy dokonać wpłaty 50,00 zł na konto:

Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675

Ilość miejsc: 10 osób

Skip to content