SPOTKANIA

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
2 października 2020 r.
godzina 18:15

Spotkanie z Mariuszem Forecki promocja książki „Mechanizm”

Jacy byliśmy? Jak wyglądał nasz kraj, a jak żyje się teraz? „Mechanizm” to fotograficzna opowieść, dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się zrozumieć i docenić jak zmienił się nasz kraj w latach 1988-2019.

O książce:

„Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm. Autor nie ocenia, raczej jest dogłębnym obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, zwykłej oraz tej „ważniejszej” – z pierwszych stron gazet. Ukazuje ją jednak nie wprost – jak zwykło się drukować ją w prasie. Sporo jest w Foreckim socjologa – dokumentalisty – dużo więcej niż fotoreportera.

Opowieść zaczyna się w późnych latach osiemdziesiątych, szarość ulicy zamienia się w kolor nieprzewidywalnych lat dziewięćdziesiątych i dociera współczesności.”

Adrian Wykrota

Publikacja została książką roku Grand Press Photo, zdobyła wyróżnienie na Pictures of the Year International. Głosami czytelników zajęła drugie miejsce w plebiscycie Fotopolis.

Spotkanie z Tomaszem Lazarem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Maly Rynek 7a
03 października 2020 r.
godzina 17:30

 

Spotkanie z Tomaszem Lazarem, laureatem nagród m.in.: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism.

Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine.

Interesują go przede wszystkim długoterminowe projekty, skupiające się na tematyce społeczeństwa i ludzkiego umysłu.

Niezależny fotograf, artysta oraz wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie.

tomaszlazar.pl

Spotkanie z Markiem Szyrykiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
04 października 2020 r.
godzina 12:00

Oprowadzanie kuratorskie

Marek Szyryk, artysta urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Jest absolwentem WSP w Opolu. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim będąc profesorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Organizator wielu wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.  Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką.

Ze względu na trwająca pandemię COVID-19 i w związku z narzuconymi z tego powodu wymaganiami sanitarno – epidemiologicznymi, dostęp do wystaw może być ograniczony dla uczestników i widzów imprez 10. OFF. Nie planujemy wernisaży w pomieszczeniach. Zapraszamy na uroczyste otwarcia  2 października przed Miejską Biblioteką Publiczną oraz 3 października przed Muzeum Śląska Opolskiego. Wstęp na wystawy i spotkania wyłącznie w maseczkach zasłaniających usta i nos. Podczas wystaw obowiązywał będzie limit osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach wystawowych.
Wszystkie wystawy będą czynne w godz. otwarcia poszczególnych placówek.
Skip to content