Z przyjemnością ogłaszamy, że jury konkursu „Pokaż się” z nadesłanych 43 propozycji wystaw wybrało projekt Katarzyny Łoś  „Krok w przód, krok w tył“, który zostanie zaprezentowany podczas otwarcia 13.Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Opis projektu:

Krok w przód, krok w tył. Projekt opowiada o codzienności mieszkańców niewielkiej, bocznej ulicy tuż za granicą Legionowa – mojego rodzinnego miasta. O miejscu omijanym i zapomnianym, które w odróżnieniu od szybko zmieniającej się okolicy zachowało swój wiejski charakter. Kury, gołębie, stare, niszczejące budynki sprawiają wrażenie, jakby czas tu się zatrzymał. Nowoczesne boisko, siłownia plenerowa i plac zabaw uświadamiają, że zmiana jest nieunikniona, a nowe i tak z czasem wyprze stare. 

Ulica mnie fascynuje i intryguje. Mimo początkowej nieufności i wrogości niektórych mieszkańców od jesieni pojawiam się tu regularnie. Próbuję poznać i zrozumieć tą “inną” rzeczywistość. Podejmuję rozmowy o życiu, jednak mieszkańcy szybko przechodzą na tematy śmierci, choroby, cierpienia i straty. Szukam światła a widzę mrok. 

Dość pesymistyczna wizja zmienia się wraz z nadejściem wiosny. Przyroda odżywa, ludzie wracają do prac ogrodowych a dzieci i młodzież z okolicy coraz liczniej przychodzą bawić się na boisku.

Lato i wakacje uświadamiają mi, że to co uważałam za “inne” jest mi znane i bliskie. Obserwacja ulicy i kontakt z dziećmi budzą miłe i trudne wspomina, które wyparła trauma z dzieciństwa.

Katarzyna Łoś zajmuje się fotografią dokumentalną i portretową. W swojej pracy skupi się na człowieku,  jego emocjach i otoczeniu. Poszukuje tego co niedoskonałe, kadrów przedstawiających melancholię, pustkę i samotność.

Swoje prace prezentowała m.in. w krakowskiej Galerii Podbrzezie (2022), warszawskiej Galerii TA3 (2021), podczas Photo Art Festival w Bielsku-Białej (2019), w Rotacyjnym Domu Kultury (2016) i starej Galerii ZPAF w Warszawie (2013).

Wyboru oraz oceny nadesłanych prac dokonało jury w składzie:

  • prof. Marek Szyryk – PWSFTviT w Łodzi, Katedra Fotografii
  • Joanna Kinowska – Służewski Dom Kultury
  • Jarosław Respondek – Cyfrowe.pl
  • Sławoj Dubiel – Fundacja 2.8, organizator 13.OFF

Gratulujemy Katarzynie Łoś i dziękujemy pozostałym uczestnikom konkursu za nadesłane zgłoszenia jak zwykle zaskoczyliście nas pomysłowością i kreatywnością.

Wystawa będzie miała swój wernisaż podczas 13.Opolskiego Festiwalu Fotografii 30.09.2023 r. w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Laureatka konkursu otrzymuje od Fundacji 2.8 nagrodę pieniężną w kwocie 1500 zł oraz nagrody rzeczowe od Cyfrowe.pl o wartości 2500,00 zł. Gratulujemy!

Nagrody od Cyfrowe.pl:

plecak Peak Design 20l
lampa GlareOne 600D z możliwością zasilania akumulatorowego, z pilotem
statyw GlareOne 295 cm

 

 

 

 

Cyfrowe.pl Kochają fotografię i filmowanie równie mocno, jak ludzie, którzy u nich kupują. Należą do czołówki sklepów branży foto-video w Polsce. Działają na rynku od 20 lat i swoją silną pozycję zbudowali głównie dzięki fachowemu doradztwu, wysokim standardom obsługi oraz bogatej ofercie produktowej. Sprzedają przez internet oraz stacjonarnie (nowy salon w Łodzi, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Katowice). Ich klienci mogą skorzystać z dedykowanych rozwiązań dla biznesu czy doradztwa filmowego (#Lepszyfilm) oraz nabyć aparaty, kamery, obiektywy, drony, wyposażenie studia i inne. Przyjmują sprzęt w rozliczeniu, oferują sprzęt nowy i używany (po precyzyjnych testach), a dla niezdecydowanych posiadają także bogatą ofertę swojej wypożyczalni Cyfrowe.rent.

Skip to content