SPOTKANIA

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
4 października 2019r.
godzina 18:00

„Historie w Fotonie utrwalone” spotkanie z autorkami książki „Kobiety Fotonu”

Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego”, „Dom polski. Meblościanka z pikasami” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem „Moje Królestwo”. Laureatka Nagrody Literackiej „Juliusz” za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”.

Katarzyna Gębarowska – miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Doktorantka w IS PAN, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.

Przemysł fotochemiczny to przemysł lekki, odpowiedni dla kobiet. W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. W książce „Kobiety Fotonu“ chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki – Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu

Wydawnictwo Fundacji Farbiarnia

Spotkanie z Adamem Tuchlińskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
18 października 2019r.
godzina 18:00

Promocja książki “I Love You All the Time”, spotkanie z autorem fotografii Adamem Tuchlińskim poprowadzi Joanna Kinowska.

Adam Tuchliński (1980, Białystok) Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii  Uniwersytetu Ślaskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną oraz reporterską. Od 1999 roku dokumentuje życie mieszkańców krajów Europy środkowo-wschodniej, jest autorem wielu reportaży z Polski, Białorusi Ukrainy i Litwy. Wielokrotny laureat konkursów fotografii prasowej. Współpracuje z magazynami: „Forbes”, „Playboy” oraz „Newsweek Polska”. Członek ZPAF. www.tuchlinski.pl

Spotkanie z Hubertem Humką

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
18 października 2019r.
godzina 18:00

Promocja książki “Death Landscapes”, spotkanie z autorem fotografii Hubertem Humką poprowadzi Joanna Kinowska

Hubert Humka – artysta, fotograf, absolwent Łódzkiej Filmówki. Jego prace były pokazywane w Polsce i za granicą na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Między innymi we Francji: w Paryżu w Claude Samuel Gallery (2017); w Lille podczas festiwalu Transphotographiques (2014); w Arles podczas festiwalu “Les Rencontres d’Arles” (2012, 2013); a także w Niemczech, Malezji, Rosji, Wielkiej Brytanii. W Polsce: w Muzeum Współczesnym Wrocław (2018), na Fotofestiwalu w Łodzi (2018, 2016), w Leica 6×7 Gallery w Warszawie (2018), na festiwalu Interphoto w Białymstoku (2015), a także w Poznaniu, w Katowicach. Jego fotografie były publikowane również w albumach i magazynach, takich jak: doc! photo magazine, An Eye for an Ear, Fotografia. Hubert Humka jest także laureatem międzynarodowych konkursów: Prix Bob Calle (2019), Encontros da Imagem (2015), Moscow International Foto Award (2015), Prix Voies Off: Selections (2013) The Rencontres d’Arles Off Festival, Photo Diploma Award (2013). Jest autorem dwóch książek: Evil Man (2015) i Death Landscapes (2018).

Spotkanie z Waldemarem Gorlewskim i Katarzyną Puchalską

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Maly Rynek 7a
19 października 2019r.
godzina 18:00

 

Spotkanie z Waldemarem Gorlewskim i Katarzyną Puchalską kuratorami wystawy Krzysztofa Millera „Rok 1989”

Waldemar Gorlewski

Fotograf, fotoedytor, kurator wystaw fotograficznych. Autor fotografii dla wielu wydawnictw prasowych i książkowych, m.in. do przewodników historycznych: „Rzym i jego czarna arystokracja” Wojciecha Ponikiewskiego, „Barcelona. Miasto. Ludzie. Książka. Film” oraz „Praga. Miasto magiczne” autorstwa Marka Pernala. Były wieloletni szef działu foto Gazety Wyborczej i kierownik agencji fotograficznej Agencja-Gazeta.

Katarzyna Puchalska

Animatorka i producentka projektów kulturalnych, kuratorka wystaw, koordynatorka warszawskich obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989; pracuje w Domu Spotkań z Historią.

Organizator: Dom Spotkań z Historią

Spotkanie z Markiem Szyrykiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
20 października 2019r.
godzina 12:00

Marek Szyryk
Artysta urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Jest absolwentem WSP w Opolu. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim będąc profesorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Organizator wielu wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.  Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką.

Spotkanie z Krzysztofem Gołuchem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
20 października 2019r.
godzina 12:00

 

Krzysztof Gołuch, urodzony w Rudzie Śląskiej. Mieszka i pracuje w Knurowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Nagrodzony „Laurem Knurowa” w 2009 roku. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w latach: 2008 i 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju  i zagranicą. Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek, autor książki fotograficznej „Co siódmy”.

Spotkanie z Arturem Janowskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
28 października 2019r.
godzina 18:00

„Tego Opola już nie ma” fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego spotkanie z Arturem Janowskim

Trzy lata temu po raz pierwszy usłyszałem o zbiorze unikatowych fotografii, jaki pozostał po Krajowym Urzędzie Dokumentacji Fotograficznej-Górny Śląsk (Landesbildstelle Oberschlesien), funkcjonującym do 1945 roku w Opolu. Opisałem tę historię, ale już wtedy marzyłem, aby pokazać zdjęcia opolanom.

Niemcy pozostawili nam tysiące fotografii. Dokładnie jest ich 28 tysięcy, a to i tak tylko niewielka część archiwum, które zniszczyła II wojna światowa. Zdjęcia pokazują ludzi, architekturę, ale też ważne wydarzenia dla Opola i całego regionu. Fotografie zachowały ten świat od zapomnienia.

Instytucja, odpowiadająca za dokumentowanie regionu, nie jest znana nawet wielu historykom. Głównie dlatego, że przestała istnieć już w 1945 roku, co gorsza wtedy wskutek nieumiejętnie prowadzonej ewakuacji zniszczono wiele zdjęć i dokumentów. Potem swoje zrobił czas i fakt, że przez wiele lat zdjęcia nie pasowały do teorii o „odwiecznych ziemiach piastowskich”, jak nazywano tzw. Ziemie Odzyskane. Na szczęście nikt nie wpadł na pomysł, aby negatywy, wywiezione do Warszawy, zniszczyć.

Historia zbioru jest pełna zagadek. Nie wiemy, np. gdzie zniknęły filmy, które również powstawały, a dziś byłyby jeszcze większym rarytasem niż zdjęcia. Filmów musiało być sporo, bo ośrodek otrzymał 17 kamer, które rozdysponowano na terenie obecnej Opolszczyzny.

Dziś zdjęcia znajdują się w Warszawie, gdzie trwa żmudny proces ich digitalizacji oraz opisywania przez pracowników Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dzięki tej instytucji, a także wsparciu urzędu miasta, na wystawie znajdziecie państwo niepublikowane wcześniej fotografie. Tego Opola w dużej mierze już nie ma, ale na szczęście zostały nam zdjęcia.

Spotkanie z Bogną Szafraniec

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
8 grudnia 2019r.
godzina 16:00

„100 lat Adam Śmietański” spotkanie z Bogną Szafraniec

O Adamie Śmietańskim mówiliśmy dużo w ciągu ostatnich trzech lat. Jednak – jak wielokrotnie podkreślaliśmy – to jeden z tych artystów, o których można rozmawiać nieustannie, tym bardziej, że wciąż odkrywamy nowe wątki, pojawiają się nowe fotografie, które do nas trafiają lub te, które wydobywamy w procesie postępującej ciągle digitalizacji.

Grudniowe spotkanie odbędzie się w przeddzień setnych urodzin artysty. To doskonały moment, aby zaprezentować Państwu zbiór niepokazywanych jeszcze zdjęć, powrócić do rozmów o opolskim fotografowaniu, o zdjęciach Adama Śmietańskiego, o perspektywach rozbudowy strony internetowej poświęconej artyście.

Zapraszamy serdecznie!

Skip to content