SPOTKANIA
11 OPOLSKI FESTIWAL FOTOGRAFII

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
8 października 2021 r.
godzina 18:45

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem promocja książki „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”

O książce:

Nowe, uzupełnione wydanie kultowej książki.

Czołg pod kinem Moskwa z Czasem apokalipsy to fotograficzna ikona stanu wojennego. Zdjęcie zrobione z dystansem i sercem. Przez chłopaka z aparatem i brytyjskim paszportem, który przyjechał tu w 1973 roku. Przez zauroczonego Polską dziennikarza, relacjonującego dla świata wydarzenia zza żelaznej kurtyny. „Obserwowałem rewolucje w Pradze, Berlinie i na Węgrzech. Ale moje serce pozostało w Gdańsku” – wspomina udział w sierpniowym strajku w stoczni. Dla „Newsweeka”, „Time’a”, „Spiegla” fotografował powstanie Solidarności, pierwszą wizytę Jana Pawła II, stan wojenny i upadek komuny.

To książka o tym, jak pewien dziennikarz z Zachodu wsiąkł w kraj, którego dzieje miał relacjonować. W jego wspomnieniach dawnych i współczesnych wydarzeń jest spora dawka angielskiego sarkazmu i nutka polskiej nostalgii. Jest też złość na dzisiejszą rzeczywistość, ale i zachwyt nad pięknem Polski i wielu Polaków – nie tylko nieodżałowanej pamięci prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem czy Jurkiem Owsiakiem, ale zwyczajnymi ludźmi. Nami.

Spotkanie z Katarzyną Sagatowską

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
8 października 2021 r.
godzina 18:15

 

Spotkanie z Katarzyną Sagatowską kuratorką tegorocznej wystawy książek fotograficznych „Źródło”

Katarzyna Sagatowska kuratorka, fotografka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie studia doktoranckie na tej uczelni) i Politechniki Warszawskiej. Propagatorka kolekcjonowania fotografii w Polsce. Kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje fotografii wybitnych polskich artystów. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta stołecznego Warszawy. Jurorka w konkursach, między innymi BZ WBK Press Foto, Fotograficzna Publikacja Roku, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą.

www.sagatowska.com

Spotkanie z Markiem Szyrykiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
09 października 2021 r.
godzina 12:00

Oprowadzanie kuratorskie

Marek Szyryk, artysta urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Jest absolwentem WSP w Opolu. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim będąc profesorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Organizator wielu wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.  Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką.

Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć.
Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki

Muzeum Wsi Opolskiej
ul. Wrocławska 174
09 października 2021 r.
godzina 12:00

Spotkanie z artystami fotografikami Sławojem Dubielem i Sławomirem Mielnikiem z Fundacji 2.8. poświęcone akcji fotograficzno-społecznej przeprowadzonej w Oleszce wśród współczesnych mieszkańców, osób spokrewnionych z Franciszkiem Lepichem i postaciami z fotografii Lepicha. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną efekty akcji – gotowe fotografie – portrety współczesnych mieszkańców Oleszki, Żyrowej i Jasionej.

Muzeum Wsi Opolskiej
ul. Wrocławska 174
09 października 2021 r.
godzina 13:00

„Franciszek Lepich. Fotograf”. Wykład prof. dr hab. Marka Szyryka

Muzeum Wsi Opolskiej
ul. Wrocławska 174
17 października 2021 r.
godzina 12:00

„Dziedzictwo kulturowe Śląska Opolskiego. Przykład lokalnej społeczności z okolic Góry Świętej Anny”. Wykład prof. dr. hab. Teresy Smolińskiej

Muzeum Wsi Opolskiej
ul. Wrocławska 174
17 października 2021 r.
godzina 14:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: Magdalena Górniak-Bardzik

Kolekcja „W ramach Sopotu"
Spotkanie z Mają Kaszkur

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
09 października 2021 r.
godzina 18:00

Od początku najważniejszym i najciekawszym elementem  programu Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu” są rezydencje artystyczny. Zaproszeni fotografowie przez określony czas pracują nad swoimi nowymi projektami, korzystając z przestrzeni, obiektów, tematów, atmosfery, których Sopot jest pełen. Nie mają żadnych ograniczeń tematycznych ani formalnych, mogą w pełni wyrażać swój własny styl, korzystając ze swojego dotychczasowego doświadczenia i zainteresowań, poruszać problematykę, która jest im bliska, korzystając jednocześnie z inspiracji jaką może im zaproponować miasto, jego historia, klimat i ludzie. W bardzo wielu przypadkach wydarzenie uczestniczenia w programie zaowocowało nie tylko niezwykłymi wystawami prezentowanymi na festiwalu, ale również wpłynęło na dalszą drogę artystyczną autorów. Tematy, które podejmowali będąc rezydentami, rozwinęły się dalej, co jest bardzo pozytywną motywacją dla organizatorów i kuratorów festiwalu fotografii w Sopocie.

Spotkanie z Kubą Kamińskim

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
09 października 2021 r.
godzina 18:00

Jakub Kamiński

Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od 2005 roku fotograf dziennika „Rzeczpospolita”, później Polskiej Agencji Prasowej i European Photopress Agency a obecnie fotograf agencji East News oraz współpracownik francuskiego dziennika „Le Monde”. Laureat m. in. konkursu NPPA Best of Photojournalism, China International Press Photography Contest, IPA Awards. Zwycięzca Grand Prix konkursu National Geographic oraz laureat nagrodu im. Ryszarda Kapuścińskiego i uczestnik World Press Photo Joop Swart Masterclass 2011. Swoje Reportaże realizował m.in. w Europie, Azji, Afryce, USA i Ameryce Południowej. www.kubakaminski.com , instagram: @instkaminski

Spotkanie z Patrykiem Bułhakiem

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
09 października 2021 r.
godzina 18:00

Patryk Bułhak

Fotograf i podróżnik, mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył warszawską Akademię Fotografii. W swojej pracy głównie skupia się na postawie człowieka, ukazując go w kontekście skomplikowanych relacji społeczno-kulturowych. W 2016 roku został laureatem konkursu DEBUTS organizowanego przez doc! photo magazine, dla utalentowanych wschodzących fotografów. Fotografie z jego najnowszego projektu pokazywane były m.in. w Luisa Catucci Gallery w Berlinie i na wystawach pokonkursowych. 

Spotkanie z Moniką Szewczyk-Wittek

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
15 października 2021 r.
godzina 18:00

Książka Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek to opowieści kobiet, fotografek., Ciekawe życia, ambitne, odważne – Jedyne, wyróżniły się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn – miały siłę mówić własnym głosem. Pokazywały różne oblicza Polski od peerelowskich dekad – lat 70. i 80., przez okres transformacji ustrojowej po czasy współczesne.

Bohaterkami książki są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. Ich fascynujące historie – zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Wittek – odsłaniają przed nami kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu, życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy w których im przeszło pracować i żyć.

Poruszały się w szerokim spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii – od zaangażowanych reportaży społecznych, przez fotografię polityczną, studyjną, naukową i artystyczną, sportową. Pracowały także jako fotoedytorki, szefowe działów foto w redakcjach dzienników. Publikowały w cenionych tytułach prasowych polskich i zagranicznych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem  na życie.

Nieopowiedziane historie polskich fotografek to książka bogato ilustrowana zdjęciami z archiwów jej bohaterek oraz z zasobów czasopism i agencji fotograficznych. To lektura dla miłośników fotografii i fotoreportażu, dziennikarzy, studentów, historyków i badaczy. To książka dla wszystkich, którzy w historiach innych ludzi i w obrazach fotograficznych szukają opowieści o nas samych i naszych czasach.

Autorką książki jest Monika Szewczyk-Wittek, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie z Ireną i Jarkiem Majcherem oraz Bogusławem Szybkowskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
19 października 2021 r.
godzina 18:00

Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859–1939

to najbardziej kompletny przegląd artystów sztuki fotograficznej, którzy zmierzyli się z obrazowaniem Tatr. Autorzy tego albumowego leksykonu przedstawiają sylwetki pionie­rów, turystów, taterników, amatorów i zawodowców, którzy wędrowali po Tatrach z apa­ratem fotograficznym. 80 lat historii fotografii tatrzańskiej to tysiące zdjęć, setki autorów, niezwykłe życiorysy, a czasem skąpy zapis nazwiska bez imienia i jedno, jedyne zdjęcie…

Atutem książki są przygotowane z największą starannością ilustracje, często odnalezione po latach niebytu i dopiero teraz przypisane właściwym twórcom. Zdjęcia zostały dobra­ne tak, by najlepiej ukazać sposób fotografowania charakterystyczny dla danego artysty, epoki i poziomu rozwoju technologii. W książce tej Czytelnik znajdzie również informacje o wynalazcach fotografii oraz szczegóły techniczne aparatów i materiałów światłoczułych, używanych do fotografowania Tatr od 1859 do 1939 roku.
Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859–1939
to
ponad 420 fotografów, ponad 160 szczegółowych sylwetek, ponad 400 zdjęć, sylwetki mistrzów fotografii górskiej, sylwetki wielkich artystów, sylwetki amatorów i działaczy turystycznych, pierwsze fotografie Zakopanego i Kuźnic, pierwsze obrazy przestrzenne z Tatr, pierwsze kolorowe zdjęcia Tatr, fotografie Tatr ze szklanych negatywów, fotografie Tatr bezpośrednio z odbitek, fotografie Tatr z archiwalnych czasopism, tatrzańskie zdjęcia nieznanych autorów, tatrzańskie pocztówki, tatrzańskie zdjęcia lotnicze…

Irena i Jarek Majcher, Bogusław Szybkowski
Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859–1939.

Wydawnictwo MS, Opole 2021

Spotkanie z Arturem Janowskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
11 października 2021 r.
godzina 18:00

 

Przed dwoma laty zaprezentowaliśmy na Rynku unikatowy zbiór fotografii Opola, jaki pozostał po Krajowym Urzędzie Dokumentacji Fotograficznej-Górny Śląsk (Landesbildstelle Oberschlesien), funkcjonującym do 1945 roku w naszym mieście.

Wracamy do nich, bo wciąż jest do czego. Niemcy pozostawili nam 28 tysięcy fotografii, a to i tak niewielka część archiwum, które zniszczyła II wojna światowa. Zdjęcia pokazują ludzi, architekturę, ale też ważne wydarzenia dla Opola i całego regionu. Klisze uratowały ten świat od zapomnienia.

Instytucja, odpowiadająca za fotograficzne dokumentowanie regionu, nie jest znana nawet wielu historykom. Głównie dlatego, że przestała istnieć już w 1945 roku, co gorsza wtedy wskutek nieumiejętnie prowadzonej ewakuacji zniszczono wiele zdjęć i dokumentów.

Historia zbioru jest nadal pełna zagadek. Nie wiemy, np. gdzie zniknęły filmy, które również powstawały, a dziś byłyby jeszcze większym rarytasem niż zdjęcia. Filmów musiało być sporo, bo ośrodek otrzymał 17 kamer, które rozdysponowano na terenie obecnej Opolszczyzny.

Uratowane zdjęcia znajdują się w Warszawie, gdzie trwa proces ich digitalizacji oraz opisywania przez pracowników Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dzięki wsparciu ze strony tej instytucji, a także władz miasta, Muzeum Wsi Opolskiej, na drugiej wystawie również znalazły się unikatowe fotografie.

Pokazujemy i opowiadamy o Opolu głównie z lat 30. i 40. XX wieku. Robimy to z szacunku dla przeszłości.

Artur Janowski

Tekst i wybór fotografii: Artur Janowski

Projekt i opracowanie graficzne: Grafis Marek Krajewski

Organizacja: Fundacja 2.8

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Opola

Spotkanie z Czarkiem Sokołowskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
20 października 2021 r.
godzina 18:00

 

Czarek Sokołowski

Od ponad 40 lat fotoreporter amerykańskiej agencji Associated Press. Autor słynnego zdjęcia wykonanego w Moskwie podczas Puczu Janajewa, przedstawiającego „rosyjskiego Rambo” – czołgistę na moskiewskiej ulicy. Za to zdjęcie otrzymał w 1991 roku, jako jedyny Polak, prestiżową nagrodę Pulitzera w dziedzinie fotografii. Karierę zaczynał od dokumentowania czasu przemian ustrojowych w Polsce, narodzin ruchu Solidarności, wydarzeń stanu wojennego oraz rodzącej się demokracji. Naoczny świadek większości najważniejszych wydarzeń w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej od 1981 roku, na swoich fotografiach pokazywał proces kształtowania się ustroju demokratycznego w Polsce, rozpad ZSRR, dokumentował też rodzącą się wolność byłych republik radzieckich, obalenie dyktatury Ceausescu w Rumunii, czy wojnę w Jugosławii.
Czarek to również pełen klasy, ironii i humoru dokumentalista życia codziennego oraz autor obszernego i stale wzbogacanego cyklu autoportretów, które od wielu lat wykonuje przy okazji swojej pracy zawodowej.

Facebook

Projekcja filmu i spotkanie z twórcami.

Twórcy filmu
PIOTR HAWAŁEJ
Od ponad dwudziestu pięciu lat zawodowy fotoreporter i operator telewizyjny. Współpracownik światowych agencji prasowych AP, AFP i Getty Images.
Obecnie zawodowo związany z TVN24, TVN oraz Reuters TV.

NATALIA DOBRYSZYCKA
Fotoreporterka i dziennikarka pracująca dla prasy polskiej i międzynarodowej. Karierę zawodową rozpoczynała w Gazecie Wyborczej.
Obecnie współpracuje z mediami brytyjskimi i agencją Reuters.

PIOTR PIŁAT
Wieloletni korespondent agencji Reuters, producent telewizyjny doświadczony w pracy na Bliskim Wschodzie oraz w Azji i Afryce.
Wydawca serwisów telewizyjnych poświęconych regionowi Europy środkowej i wschodniej oraz członek zespołu Reuters wyróżnionego wśród finalistów nagrody Pulitzera w 2012 r.

KRZYSZTOF POŁOSAK
Montażysta, zawodowo związany z TVN i TVN24. Na codzień pracuje przy programach “Fakty TVN” i “Dzień Dobry TVN”.

BROAD PEAK
Muzykę do filmu tworzą Partycja Hefczyńska – wokalistka, DJ-ka, autorka tekstów i muzyki; współtworzyła m.in. zespoły Husky czy Oszibarack oraz Michał Zygmunt – gitarzysta i kompozytor; autor nagrań terenowych dźwięków natury; od lat nagrywa swoje autorskie płyty.

Ze względu na trwająca pandemię COVID-19 i w związku z narzuconymi z tego powodu wymaganiami sanitarno – epidemiologicznymi, dostęp do wystaw może być ograniczony dla uczestników i widzów imprez 11. OFF. Wstęp na wystawy i spotkania wyłącznie w maseczkach zasłaniających usta i nos. Podczas wystaw i spotkań obowiązywał będzie limit osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach wystawowych.
Wszystkie wystawy będą czynne w godz. otwarcia poszczególnych placówek.
Skip to content