Spotkanie z Agnieszką Sadowską
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
13 września 2024 r.
godzina 18:30
Agnieszka Sadowska jest polską fotografką i fotoreporterką. Dokumentuje wydarzenia społeczno-kulturalne w regionie podlaskim, związana z białostocką „Gazetą Wyborczą”. W 2002 jej zdjęcia pojawiły się w albumie „Fotografie Gazety Wyborczej”, zaś w 2021 zaprezentowano je na wystawie zbiorowej „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” w Domu Spotkań z Historią, a sama Agnieszka została jedną z bohaterek książki o tym samym tytule autorstwa Moniki Szewczyk-Witek.
Jest autorką nagrodzonego w konkursie „Fotoreporter Roku 2022” zdjęcia uchodźczyni na granicy polsko-białoruskiej. Fotografie A. Sadowskiej dokumentujące kryzys na granicy zostały pokazane w parlamencie Europejskim w Brukseli pt. „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”. Laureatka Grand Press Photo Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej w 2023 r.
Spotkanie z Joanną Kinowską
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
13 września 2024 r.
godzina 18:30
Joanna Kinowska
Z wykształcenia historyk sztuki. Pracuje w Służewskim Domu Kultury. Wykładowca Akademii Fotografii (historia fotografii). Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka fotoksiążek. Autorka tekstów o fotografii, współpracuje z Digital Camera Polska i Fotopolis.pl. Prowadzi autorskiego bloga na temat kultury fotograficznej miejscefotografii.blogspot.com
Spotkanie z Tatianą Kolesnychenko i Maciejem Stanikiem
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
13 września 2024 r.
godzina 18:30
Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik
Laureaci nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby za cykl reportaży z Ukrainy, opublikowany w Wirtualnej Polsce. Nagroda jest przyznawana za tekstowy materiał dziennikarski, opublikowany drukiem w prasie lub w internecie w poprzednim roku. „Ta nagroda w tym momencie, gdy sytuacja w Ukrainie jest najgorsza od początku wojny, jest dla nas bardzo ważna. (…) Wiemy, że świat jest zmęczony, ludzie są zmęczeni Ukrainą, że to się nie klika. My w redakcji podchodzimy do tego zupełnie inaczej. Zawsze znajdowały się możliwości, żebyśmy mogli pojechać i napisać kolejny reportaż” – mówiła Tatiana Kolesnychenko.
Spotkanie z Wojciechem Plewińskim
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
14 września 2024 r.
godzina 13:00
Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku. Z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania – płetwonurkiem i narciarzem, a z zawodu – fotografem. Jako student architektury pracował w krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków i właśnie wtedy zaczął fotografować. Aparat służył mu do robienia notatek w formie zdjęć. Powoli rodziła się pasja, po części odziedziczona po ojcu – w domu zawsze był aparat fotograficzny i albumy ze zdjęciami. W końcu pasja stała się zawodem, chociaż, jak podkreśla autor: „Fotografem to ja jestem może w jednej piątej. Zawsze ważniejsze były sporty, pasje. Zawsze ważniejszy był sprzęt do nurkowania, dobra maska i fajka niż porządny aparat”.
Jest jednym z ważniejszych przedstawicieli pokolenia fotografów powojennych, którego twórczość koresponduje z pracami francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku – Henriego Cartiera-Bressona czy Elliota Erwitta. W jego dorobku znalazły się zdjęcia, które należą do kanonu polskiej kultury wizualnej. Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, we Włoszech, Francji, w Meksyku i Hongkongu. W 2011 roku Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę retrospektywną z okazji 50 lat jego pracy twórczej. Obecnie zdjęcia Plewińskiego znajdują się m.in. w archiwach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie czy Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo).
Spotkanie z Arkadiuszem Golą
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
14 września 2024 r.
godzina 13:00
Arkadiusz Gola – fotograf, kurator wystaw, absolwent i obecnie wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, ambasador marki FUJIFILM. Od 1996 roku pracuje w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku.
Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i za granicą. Autor książek: Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w „Trybunie Robotniczej” i „Dzienniku Zachodnim”. 1960-1989”, Ludzie z węgla, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec, Królestwo niebieskie, Inny Nie Obcy. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).
www.arekgola.com
Spotkanie z Wojciechem Wilczykiem
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
14 września 2024 r.
godzina 13:00
Wojciech Wilczyk (ur. 1961) – poeta, fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie.
Autor czterech książek poetyckich: Steppenwolf (1997), Eternit (2003), Realizm (2017), Minimalizm (2020) oraz fotograficznych projektów dokumentalnych, które była pokazywane na wystawach i miały także albumowe edycje: Czarno-Biały Śląsk (1999-2003), Kalwaria (1995-2004), Życie po życiu (2004-2006), Niewinne oko nie istnieje (2006-2008), „Święta Wojna (2009-2014), Słownik polsko-polski (2014-2019) oraz wspólnie z Elżbietą Janicką Inne Miasto(2011-1012). Dwukrotnie nominowany do Deutsche Börse Photography Prize. Otrzymał wyróżnienie w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2009 (album „Niewinne oko nie istnieje”) oraz nagrodę PHOTO BOOK OF THE YEAR 2014 w konkursie Grand Press Photo 2015 (album Święta Wojna). Wspólnie z Grzegorzem Wróblewskim zrealizował intermedialny projekt Blue Pueblo (2013-2014), łączący tekst i fotografie, któremu towarzyszył artbook wydany w nakładzie 350 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy (opublikowany ponownie w polsko-duńskiej wersji językowej w Danii w 2022). Zrealizowany w latach 2016-2018 cykl Powiększenia zaprezentowany na wystawie Widok zza Bliska w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (2018-2019), znalazł się w wydanej wspólnie z Ericą Lehrer, Romą Sendyką i Magdaleną Zych książce Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady. Obecnie skończył pracę nad cyklem (Nie)widzialne Pomniki Wolności, który jest poświęcony upamiętnieniom zniesienia pańszczyzny na terenie ziem polskich. Efektem udziału w 15 edycji Kolekcji Wrzesińskiej (2023) jest wystawa i książka Zwyczajne miasto.
Spotkanie z Tomaszem Lewandowskim
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
14 września 2024 r.
godzina 13:00
Tomasz Lewandowski (ur. 1978) pochodzi z Nysy. Obecnie mieszka i pracuje w europa-mieście – Goerlitz/Zgorzelec. W swojej pracy fotograficznej zajmuje się przede wszystkim dokumentem. Podejmuje tematy związane ze społecznym i politycznym wymiarem architektury, urbanistyki oraz designu w odniesieniu do uwarunkowań historycznych i kulturowych.
Spotkanie z Eweliną Lasotą
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
14 września 2024 r.
godzina 13:00
Spotkanie z Eweliną Lasotą, kuratorką wystawy.
Tyski Klub Fotograficzny KRON: Michał Cała, Tadeusz Kluba, Krzysztof Pilecki, Henryk Rączkowski, Mieczysław Wielomski, Zbigniew Zalewski
KRON został założony w 1976 roku przez Mieczysława Wielomskiego. Działał przy Zakładowym Domu Kultury „Teatr Mały” Fabryki Samochodów Małolitrażowych Bielsko-Biała Zakład nr 2 w Tychach. Początkowo klub zrzeszał kilkudziesięciu członków, organizował odczyty, spotkania, konkursy, wystawy, plenery fotograficzne. Integrował środowisko fotograficzne w mieście.