SPOTKANIA
15 OPOLSKI FESTIWAL FOTOGRAFII

ŻAR Dom Sztuki
Mały Rynek 9A
27 czerwca 2025 r.
godzina 20:30

Wojciech Grzędziński — fotoreporter. Ur. 1980, w Warszawie. Laureat licznych konkursów fotograficznych; World Press Photo, Visa D’Or, NAPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Wielokrotnie fotografował w strefach konfliktów zbrojnych oraz konsekwencje wojen. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 i 2018. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Press Club Polska. Od lutego 2022 roku dokumentuje wojnę w Ukrainie.

Spotkanie z Karoliną Jonderko

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
28 czerwca 2025 r.
godzina 11:30

Karolina Jonderko urodziła się w 1985 roku w Rydułtowach. Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Pierwsza Ślązaczka, która zdobyła nagrodę World Press Photo (w 2021). Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i jej następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach „Autoportret z matką”, „Zaginieni”, „Reborn” i „Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi, którzy utracili najbliższych, miejsca, tożsamości i zmagają się z tą stratą. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.

Nigdy się nie spodziewałam, że zostanę fotografką. Robienie zdjęć traktowałam jako hobby… do czasu śmierci mojej mamy.  Fotografia stała się dla mnie formą autoterapii. Byłam na ostatnim roku łódzkiej filmówki, gdzie stworzyłam cykl zdjęć „Autoportret z Matką”. Te obrazy zmieniły dalszy bieg mojego życia. Nie tylko mnie pomogły w radzeniu sobie z żałobą – okazało się, że wielu osobom, które zobaczyły te zdjęcia, również. Od tego czasu w swojej twórczości zajmuję się pojęciem straty i sposobów, w jakie ludzie sobie z nią radzą. Tworzę projekty długoterminowe, bo najważniejszy jest dla mnie kontakt z bohaterem. Spotkania, rozmowy, poznawanie się nawzajem.  W tworzeniu zdjęć najważniejsze są dla mnie czas i ciekawość drugiej osoby.

Spotkanie z Rafałem Swosińskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
28 czerwca 2025 r.
godzina 11:30

Rafał Swosiński (ur. 1966) fotografią zajmuje się od 1986 roku. Na początku związany był ze studiem DiM Janusza Nowackiego z Poznania, później uległ fascynacji fotografią czystą uprawianą w środowisku jeleniogórskim. Specjalizuje się w tzw. fotografii krajobrazowej – górskiej. Jest zdobywcą Grand Prix na Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w roku 1994 i 1998 oraz I nagrody w roku 1990, 2014 i 2016. Obecnie ocenia prace konkursowe jako juror. Brał udział m.in. w wystawach z cyklu „Kontakty” w latach 2000-2023, “Karkonosze. Fotografia 1945-2001”. Jego fotografie znajdują się w zbiorach m. in. w Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Spotkanie, Ewa Rubinstein, Fundacja Artura Rubinsteina

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
28 czerwca 2025 r.
godzina 11:30

Spotkanie poprowadzi Wojciech Grochalski i Marek Szyryk

Ewa Rubinstein – artystka, fotografik. Urodziła się w 1933 roku w Buenos Aires w Argentynie podczas długiego tournée ojca pianisty Artura Rubinsteina. Mieszka w Nowym Jorku, do wybuchu II wojny światowej mieszkała z rodzicami w Paryżu. W młodości tancerka i aktorka.

Związana z muzyką od najmłodszych lat. Wspomina, że gdy ojciec ćwiczył w domu, jako dziecko przesiadywała wtedy pod fortepianem. Kształciła się jednak w innym kierunku, wybrała balet, taniec i aktorstwo, brała lekcje m.in. u słynnej Matyldy Krzesińskiej. Po latach zmieniła dziedzinę artystyczną na fotografię. Przed wojną, rodzice z dwojgiem starszych dzieci, Ewą i Pawłem (urodzonym w Warszawie w 1935) mieszkali na stałe w Paryżu, wyjechali tuż po wybuchu wojny (w X 1939) do Stanów Zjednoczonych, mieszkali m.in. w Nowym Jorku, Kalifornii a tam w Beverly Hills. Jej rodzice mieli mnóstwo znajomych i przyjaciół także wśród aktorów z Hollywood (m.in. Charlie Chaplin, Gary Grant; Grace Kelly – aktorka, księżna Monaco; Lauren Bacall), których podejmowali polskimi kolacjami. Rodzice przyjaźnili się także ze słynnymi producentami, reżyserami, scenarzystami. Po wojnie urodziło się jeszcze dwoje dzieci Rubinsteinom: Alina i John; dziś wszyscy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, John jest aktorem, kompozytorem, dyrygentem; mieszka w Los Angeles.

Artystka zajęła się profesjonalnie fotografią od 1967 roku. Zajmowała się także fotografią użytkową, dokumentacyjną i portretową, pracowała jakiś czas dla magazynu „Vogue”. Miała ponad 100 indywidualnych wystaw fotograficznych na całym świecie, wydała kilka albumów w tym trzy w Polsce. Pobierała nauki fotografii u światowej sławy artystów: Seana Kernana, Lisette Model, Jima Hughsena, Kena Heymana i Diane Arbus.

Do Polski wróciła ponownie po wojnie poprzez ojca i matkę, którzy po śmierci Stalina mogli znów przyjeżdżać do ojczyzny – on dawał koncerty, w 1960 roku był honorowym przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wiosną 1984 roku pani Nela Rubinstein z Ewą gościły w Łodzi na nadaniu imienia Artura Rubinsteina Państwowej Filharmonii w Łodzi. Następnie jesienią 1984 roku przyjechała ponownie, wykonała wtedy serię zdjęć miasta i tak, co kilka lat gości w mieście urodzin ojca. Prowadziła zajęcia z fotografii ze studentami, m.in. w Szkole Filmowej w Łodzi w latach 80. XX w. Od 2008 regularnie bywa tu na Rubinstein Piano Festivalach. Z matką i rodzeństwem przekazali dla Łodzi mnóstwo pamiątek po Arturze Rubinsteinie, które prezentowane są w Muzeum Miasta Łodzi.

Swoim fotografiom nie nadaje tytułów, sygnuje je datą, miejscem lub innymi niezbędnymi informacjami. Lubi, gdy każdy odbiorca indywidualnie interpretuje jej prace, nie sugerując się tytułami. Jej zdjęcia, poza portretami, to w większości miejsca, ale i przedmioty związane z obecnością człowieka. Czujemy na nich istnienie osoby, która opuściła to miejsce, zostawiła przedmiot, możemy domyślać się, czemu odeszła, na jak długo, czy wróci?

Prezentem pani Ewy Rubinstein dla Łodzi było wykonanie kilkuset zdjęć miasta podczas wymienionych częstych jej pobytów w latach 80. XX w. i zgoda na wydanie 150 z nich w albumie „Łódź – chwilowe spotkania” (wyd. I, Papier-service Wojciech Grochowalski, Łódź 1998, wyd. II Łódź 2007). Łodzianie nagrodzili artystkę m.in. członkostwem honorowym Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego oraz kilkoma wystawami zorganizowanymi w mieście. Otrzymała też srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2008 roku w dziedzinie sztuki wizualne/plastyczne.

Pani Ewa jest wielką melomanką, miłośniczką zwłaszcza muzyki Bacha, Brahmsa i Mahlera, z polskich kompozytorów lubi najbardziej Chopina i Szymanowskiego – ten drugi był przyjacielem jej ojca. Jest matką trojga dzieci i szczęśliwą babcią; posługuje się znakomicie językiem polskim w mowie i piśmie.

Oprac. W. Grochowalski

Spotkanie z Rafałem Siderskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
28 czerwca 2025 r.
godzina 11:30

Rafał Siderski (ur. 1984). Artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych. W 2019 roku wydał książkę Wyjedź Zostań a w 2024 roku premierę miała książka Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”.

www.rafalsiderski.com,

Instagram: @rafal.siderski

 

 

Wszystkie wystawy będą czynne w godz. otwarcia poszczególnych placówek.
Skip to content