11 OFF / Dziękujemy za Obecność

11. Opolski Festiwal Fotografii trwał w tym roku dłużej niż zwykle – to były niemal dwa miesiące wydarzeń związanych ze sztuką fotograficzną.

To był czas zarówno uroczystych wernisaży, wystaw, spotkań i warsztatów, jak i szansa, by, między innymi, porozmawiać osobiście z Chrisem Niedenthal’em, który nadal czujnie dokumentuje wydarzenia w Polsce i, co ujawnia się zwłaszcza w trakcie rozmowy, jest obdarzony wspaniałym poczuciem humoru! To była również możliwość, by wziąć do ręki i obejrzeć z bliska wyrafinowane edytorsko albumy fotograficzne, wybrane przez Katarzynę Sagatowską.

Dłuższy czas trwania Opolskiego Festiwalu Fotografii w 2021 roku pozwalał odbiorcom zaplanować wizyty w salach opolskich muzeów i galerii bez pośpiechu, a nawet kilka razy: by kontemplować piękno wystaw w ciszy, samodzielnie lub inaczej: pod opieką kuratora i z towarzyszeniem jego opowieści, albo w gronie innych amatorów fotografii – to bywają bezcenne chwile nawiązywania lub pogłębiania „fotograficznych przyjaźni”…

Tegoroczna, przychylna aura „polskiej, złotej jesieni” dodała blasku wystawom plenerowym, zwłaszcza z archiwalnymi kadrami naszego miasta. Zachęcała także do odwiedzenia Muzeum Wsi Opolskiej, które gościło wystawę łączącą przeszłość z teraźniejszością. Zrealizowany z rozmachem projekt wizualny (fotografia i film) zatytułowany „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć” okazała się również w dużej mierze projektem społecznym, niezwykle cennym dla naszego, wielokulturowego regionu.

W Opolskim Festiwalu Fotografii swój udział w podwójnej roli zaznaczyli studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – zarówno jako autorzy projektów fotograficznych, prezentowanych w listopadzie, w Galerii M, jak i identyfikacji wizualnej festiwalu. Autorką zwycięskiego projektu była Dominika Kulka.

„Andrzejkowy” weekend listopada to był ostatnim moment, by odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej i obejrzeć zdjęcia autorów zaproszonych do udziału w jubileuszowej wystawie zbiorowej, podsumowującej 30. lecie istnienia Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Tę wyjątkową, artystyczną uczelnię ukończyło wielu polskich (i opolskich!) absolwentów. Mocnym akcentem w ostatnim dniu festiwalu, 28 listopada, był finisaż projektu „Menady” Magdy Hueckel
i spotkanie z jego autorką (online). Projekt był prezentowany w Galerii Aneks.

Motywem przewodnim 11. edycji OFF’a było hasło Obecność. Być może to właśnie dzięki magicznej mocy tego słowa, wielokrotnie mogliśmy poczuć jedyną w swoim rodzaju atmosferę, jaka powstaje dzięki fizycznej obecności twórców i odbiorców sztuki w miejscach zarezerwowanych dla jej ekspozycji. Wzajemne zaciekawienie, spontaniczne reakcje, możliwość zadawania pytań w trakcie autorskich spotkań lub mniej oficjalnie – to wszystko tworzy wyjątkową wartość – buduje zainteresowanie, zrozumienie, radość. Wzmacnia w organizatorach Opolskiego Festiwalu Fotografii poczucie, że ich praca ma sens. Do zobaczenia za rok!

Agnieszka Plech

Udostępnij:

Skip to content