SPOTKANIA
12 OPOLSKI FESTIWAL FOTOGRAFII
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
30 września 2022 r.
godzina 18:30
Spotkanie z Niną Giba „Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej”
Nina Giba
Dyrektorka organizacyjna Rybnik Foto Festiwal.
Spotkanie z Joanną Kinowską
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
30 września 2022 r.
godzina 18:30
Spotkanie z Joanną Kinowską kuratorką tegorocznej wystawy książek fotograficznych „Zdjęć nie wyrzuca się”
Joanna Kinowska
Z wykształcenia historyk sztuki. Pracuje w Służewskim Domu Kultury. Wykładowca Akademii Fotografii (historia fotografii). Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka fotoksiążek. Autorka tekstów o fotografii, współpracuje z Digital Camera Polska i Fotopolis.pl. Prowadzi autorskiego bloga na temat kultury fotograficznej miejscefotografii.blogspot.com
Spotkanie z Tomkiem Sikorą
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
01 października 2022 r.
godzina 18:00
Tomek Sikora urodzony w 1948 w Warszawie. Fotograf, syn malarki Ireny i rzeźbiarza Stanisława, ojciec rzeźbiarza Mateusza.
W latach 70 tych pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy oraz współpracował z czołowymi polskim grafikami tworząc plakaty filmowe i teatralne. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 86 wydawnictw autorskich. W 1979 zrealizował dwa duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które zostały wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu na Biennale Młodych. W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie uznany fotografem roku w Australii.
Od 1999 roku pracuje nad projektem „Przejrzystość Rzeczy”, wystawianym już dziesięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album „ Tomek Sikora – Światłoczuły“ zawierający kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory.
Lata 2009 – 2010 to praca nad albumem „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory“. W roku 2011 wydaje albumy : „Męskie granie“, „Album“, „Genius Loci“ oraz 365 stronicowy kalendarz na zawsze „Twarzowa kolekcja“. 2012 rok to uwieńczenie 7 lat pracy nad 390 stronicowym albumem o metrze paryskim, “213 km. pod Paryskim brukiem”. W 2014 roku wydany album ,,Cztery po roku” w którym pokazuje Polskę swoich marzeń, .
Ostatnie cykle to ,,Minął wiek “ , “ Flow” „ Fotografia uliczna” „Tribute to Colours”, „Dysharmonia” , „Jesteśmy”, „Aix-en-Provence street photography”, „Harmonia”, „Obrazy odkryte na nowo”, realizacje filmów o życiu ulicy oraz książka „Kapitalnie”- Tomek Sikora w rozmowach z Dorotą Wodecką.
Najnowsze projekty na stronie www.tomeksikora.eu
Spotkanie z Łukaszem Rusznicą i Beatą Bartecką
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
01 października 2022 r.
godzina 18:00
Łukasz Rusznica (1980) fotograf i kurator, w praktyce artystycznej skupiony głównie na książce fotograficznej. Prowadzi galerie MpM14 we Wrocławiu.
Beata Bartecka
Kuratorka wystaw sztuk wizualnych oraz dizajnu, skupiając się głównie na fotografii, ilustracji, grafice, projektowaniu graficznym i typografii. Dziennikarka, redaktorka i autorka publikacji związanych z kulturą, sztuką i dizajnem. Postproducentka w Juice. Scenarzystka, która wraz z reżyserką Moniką Kotecką od 2018 roku pracuje nad filmem dokumentalnym Ukryte. Wraz z Łukaszem Rusznicą stworzyli książkę How to Look Natural in Photos (2021, Wyd. OPT & Palm* Studios), która została nagrodzona przez Miasto Wrocław w ramach Wrocławskiej Nagrody Artystycznej (2021) oraz główną nagrodą w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku. Stypendystka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
info [@] miligram.net
Spotkanie z Marcinem Giba
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7a
01 października 2022 r.
godzina 18:00
Marcin Giba
Rocznik 79. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie. Jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Zawodowo realizuje sesje komercyjne, których efekty pozwalają budować wizerunek ludzi i firm oraz wspierają ich działania marketingowe. W fotografii fascynuje go możliwość kreacji. Od 2018 roku wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych m.in. na: Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards, Moscow International Foto Awards ,Tokyo International Foto Awards oraz wielu innych. Jego dronowe zdjęcia można było zobaczyć na wystawach w Londynie, Sydney, Moskwie, Krakowie, czy też Trieście.
Mieszka na Śląsku, ale pracuje w całej Polsce.
Dyrektor organizacyjny Rybnik Foto Festiwal.
Spotkanie z Jakubem Dziewitem
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
5 października 2022 r.
godzina 17:00
Spotkanie z Jakubem Dziewitem promocja książki „Desires of meaning”
Jakub Dziewit – kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, artysta wizualny, animator kultury, niezależny kurator.
Autor monografii naukowych Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii oraz Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna (wraz z Adamem Pisarkiem), współredaktor tomu Patrzenie i widzenie w kontekstach kulturoznawczych. Autor albumu This is not another Martin Parr exhibition oraz kilku fotograficznych wystaw indywidualnych; kurator ponad 20 wystaw fotograficznych i malarskich. Autor performansu Tych kilka odrażających stronic (Katowice, Hałda Wełnowiecka, 7 lutego 2021). W działalności badawczo-naukowej zajmuje się kulturą wizualną oraz wykorzystaniem mediów w antropologii. W pracy twórczej stawia pytania o możliwości i uwarunkowania medium fotografii.
Wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, „Pan od Fotografii” w ramach warsztaty-fotograficzne.org. Prowadzi cykl „Dyskusje o Fotografii”. Dwukrotnie laureat nagrody III stopnia JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność badawczo-naukową. W 2018 roku stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Pomysłodawca i kurator projektu „Galerii Tymczasowej” w Katowicach, koordynator ze strony Galerii Szarej programu rezydencji „Praca z nadzieją na…”, realizowanego w 2018 roku we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. Koordynator śląskich edycji Przeglądu Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”; organizator szeregu cykli warsztatów, seminariów i plenerów kulturoznawczych. Współpracuje lub współpracował m.in. z: Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Związkiem Polskich Artystów Fotografików – oddział Katowice, Czytelnią Sztuki w Gliwicach, Bytomskim Centrum Kultury, Domem Oświatowym w Katowicach, Klubem Filmowym „Ambasada” w Katowicach, Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Piekiełko” w Skoczowie, Klubem Filmowym Młodych „Filmoholic” w Katowicach. Jest stałym gościem Kanapowego Klubu Filmowego.
Prezes Fundacji unContemporary, w latach 2018-2022 zastępca redaktora naczelnego magazynu gazeta-fotograficzna.org, w latach 2010-2020 redaktor naczelny wydawnictwa grupakulturalna.pl, w latach 2018-2020 kierownik Biura i sekretarz Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2012-2019 członek redakcji rocznika antropologicznego „Laboratorium Kultury” oraz redaktor Serii Wydawniczej „Historia i Teoria Kultury”. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, a do 2022 roku także Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.
Spotkanie z Arturem Rychlickim
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
5 października 2022 r.
godzina 17:00
Spotkanie z Arturem Rychlickim, promocja książki „Ogrody szczęśliwości”
Artur Rychlicki jest fotografem urodzonym i mieszkającym w Krakowie. Wychowywał się w rodzinie i środowisku współpracującym z Tadeuszem Kantorem oraz teatrem Cricot 2, co nie pozostało bez wpływu na jego postawę twórczą. Jego prace prezentowane były podczas indywidualnych wystaw, m. in w Wielkiej Brytanii (Instytut Kultury Polskiej w Londynie), Danii (Galeria siedziby Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Ronne), Niemczech (Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Saarbrucken), Francji (galeria La maison des associations Orlean), oraz w Polsce (Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Toruń, Wrocław).
Artur Rychlicki jest fotografem, który – w odróżnieniu od innych fotografów tworzących w „czasach cyfry” – pracuje ostentacyjnie, wręcz prowokująco nieśpiesznie, oraz z (dla niektórych przesadnym) namysłem podkreślającym emocjonalną stronę wypowiedzi artystycznej. Rychlicki od z górą piętnastu lat prowadzi także w Katowicach autorskie warsztaty fotograficzne „www.warsztaty-fotograficzne.org”. Celem tych warsztatów – w odróżnieniu od wielu innych kursów fotografii – jest przede wszystkim próba poszerzenia języka, którym dysponuje fotografia (zarówno estetycznego, jak i artystycznego) oraz nieśmiałe próby znalezienia w skostniałym, technokratycznym, stechnicyzowanym świecie małych przebłysków umierającego powoli humanizmu.
Artur Rychlicki jest też redaktorem naczelnym (bawi go ten termin) całkowicie papierowej „gazety-fotograficznej.org” (gazeta-fotograficzna.org).
Spotkanie z Agatą Pankiewicz i Marcinem Przybyłko
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Minorytów 4
18 października 2022 r.
godzina 18:00
Spotkanie z Agatą Pankiewicz i Marcinem Przybyłko, promocja książki „Nieswojość”
O tym, jak bardzo „nieswoje” przez wiele dziesiątków lat było poniemieckie dziedzictwo, opowiada książka Nieswojość (wydawnictwo Warstwy i ASP Kraków), zbiór 70 fotografii i 10 esejów, którego autorki i autorzy dokonują pogłębionej refleksji nad kulturowymi skutkami wielkiego eksperymentu historycznego, jakim była niemal całkowita wymiana ludności Dolnego Śląska po 1945 roku. Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko, redaktorzy tomu i autorzy zdjęć, skupiają się na wizualnej i antropologicznej stronie fenomenu poniemieckiego dziedzictwa.
Z dystansu rejestrują kulturowe tropy, inicjując w ten sposób krytyczny dialog społeczny.
Agata Pankiewicz – architekt wnętrz, fotograf, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownik Katedry Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.
Marcin Przybyłko – lekarz medycyny, absolwent ASP w Krakowie, fotograf, grafik. Współtwórca Pracowni Projektowania Graficznego Teren Prywatny.
Spotkanie z Markiem Szyrykiem
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Plac Teatralny 12
29 października 2022 r.
godzina 11:00
„Wokół fotografii”
Zapraszamy na autorskie spotkanie z Markiem Szyrykiem, na którym gość podsumuje wystawy Szkoły Filmowej prezentowane na tegorocznej edycji Opolskiego Festiwalu Fotografii. Odbędzie się również promocja jego książki „Ćwiczenia z patrzenia”, zawierającej eseje o fotografii pt. „Potłuczone lustro”, oraz część literacką „Pod nogami mam 19 rzek” – całość zilustrowaną autorskimi zdjęciami. Część dotyczącą książki poprowadzi Agnieszka Plech.
Zapraszamy 29 października g. 11:00 (sobota) Galeria Sztuki Współczesnej.
Marek Szyryk, artysta urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Jest absolwentem WSP w Opolu. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, a ostatnio prorektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi ciesząc się tą wędrówką.