W ramach 5 Opolskiego Festiwalu Fotografii będzie można zobaczyć wspaniałą wystawę “Prezydentura w obiektywie”
Od sierpnia 2010, czyli momentu zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na prezydenta, powstało ponad milion zdjęć. Fotografowane są wszystkie sytuacje publiczne, które odbywają się zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem: ustalany jest strój, przebieg trasy, w którym miejscu ma stanąć fotograf i ile ma czasu na zrobienie zdjęć.
Wojciech Grzędziński, szef fotografów: „Schowaliśmy lampy błyskowe. Zdjęcia mają być naturalne, mało zmodyfikowane, stąd światło sztuczne zostało wyeliminowane. Nie ustawiamy sytuacji. Fotograf jest obserwatorem nieuczestniczącym w wydarzeniu. Stąd technika fotografowania: raczej z bliska niż z daleka. Staramy się korzystać z tego co przynosi nam światło zastane, szukamy elementów które budują atmosferę miejsca, sytuacji, co się składa na dane wydarzenie z udziałem Prezydenta.”
Łukasz Kamiński: „Fotografujemy jeszcze takie wydarzenia jak dni otwarte pałacu prezydenckiego, noc muzeów, itd. Są dni gdy robimy zdjęcia w pałacu, są też wyjazdy: wstawanie w nocy, przejazdy, przeloty, delegacje 2-3 dniowe, najdłuższa trwała 7 dni.”
Piotr Molęcki, którego głównym zadaniem jest fotografowanie Pierwszej Damy: “Kiedy robi się dokument o jakiejś postaci, to nie ma miejsca na fotografię kreacyjną, to znaczy można zadziałać jakimiś technicznymi środkami wyrazu, w tym sensie, że można wybrać perspektywę, ogniskową, parametry ekspozycji, które tak czy inaczej przedstawią daną sytuację. Staram się de facto nie mieć wpływu, chyba, że mamy sytuację wyjątkową i pada pytanie: ‘to może zróbmy sobie pamiątkowe zdjęcie, panie Piotrze, to gdzie pan proponuje byśmy stanęli?’”
Wojciech Olkuśnik wspomina pierwszą wizytę, w której miał fotografować Prezydenta: „Była sytuacja kiedy chciałem zrobić zdjęcie, na którym znalazłby się lecący samolot i Prezydent. Żeby takie zdjęcie zrobić musiałem stanąć 30 cm od niego. Dopytywałem się wszystkich, każdego ‘BOR’-owika czy mogę tak blisko stanąć. A oni mi odpowiadali: ‘ty sobie stawaj gdzie chcesz, bo ty możesz stawać gdzie chcesz.’ To było dla mnie takie nowe. Pracując wcześniej w mediach wiedziałem, że mogę stanąć w bezpiecznej odległości od Prezydenta określanej przez BOR na jakieś 5-10 metrów, ale nie 30 cm!”
Eliza Radzikowska-Białobrzewska była fotografką w Kancelarii Prezydenta RP w latach 1997 – 2006 i od 2010 do teraz: „Tak naprawdę wszystko się zmieniło w tym czasie. Świat był inny, fotografia się zmieniła, spojrzenie się zmieniło, inspiracje też. Inaczej się fotografowało.”
Kurator: Joanna Kinowska
„Prezydentura w obiektywie” to pierwsza tego rodzaju publikacja w Polsce, która o prezydenturze opowiada nie językiem politycznych wykresów, formuł prawnych czy statystyki, lecz jedynie obrazem fotograficznym. W książce znajdują się najlepsze zdjęcia wykonane podczas pięciu lat prezydentury Bronisława Komorowskiego.
Selekcja materiału do publikacji „Prezydentura w obiektywie” trwała ponad dziewięć miesięcy. Przejrzano wszystkie zdjęcia wykonane przez fotografów w czasie tej prezydentury. Pozostawiono około 5000 zdjęć we wstępnej selekcji, a w trakcie wielu godzin burzliwych dyskusji dokonano wyboru jedynie 186 zdjęć, które pozwalają poznać Prezydenta RP oczami tych, którzy codzienne towarzyszą mu w pracy.
Podczas wernisażu będzie można kupić specjalny album, który ukazał się razem z wystawą.
Oprawa twarda, 160 stron, 186 zdjęć.
Autorzy zdjęć: Wojciech Grzędziński, Eliza Radzikowska-Białobrzewska,Łukasz Kamiński, Wojciech Olkuśnik Piotr Molęcki, Maciej Chojnowski.
Fotoedytor: Joanna Kinowska
Projekt graficzny: Poważne Studio
Redaktor prowadzący: Edyta Banaszkiewicz
Wydawca: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa 2015
Specjalne podziękowania: Rita Stokłosa, Chris Niedenthal, Tomek Sikora, Monika Szewczyk-Wittek