“Pokaż się” – Marlena Jabłońska

the artistry of dying_marlena jablonska_09

Podczas 5 Opolskiego Festiwalu Fotografii (1-31 październik 2015r.), odbędzie się wernisaż zwycięzcy drugiej już edycji „Pokaż się”. W sekcji tej mogli brać udział wyłącznie polscy artyści, którzy tworzą w kraju lub poza granicami Polski. Hasłem przewodnim Festiwalu i konkursu są „Źródła”, jury było otwarte na technikę i formę nadesłanych fotografii.

Spośród nadesłanych prac jury najwyżej oceniło fotografie Marleny Jabłońskiej.

„Rewind, Chapter I”.
Czasem śmierć następuje za życia. Nawet jeśli krew krąży w żyłach, a nabyty rumieniec nie schodzi z twarzy, to istnieją ślady świadczące o zgonie. Śmierć taka objawia się powoli, sprytnie, nie informuje zawczasu, nie pozwala się przygotować. Czai się w pobliżu, aż nagle uderza, wywołując przerażenie, panikę, niemoc, a na końcu akceptację nowego położenia. Pozostaje dokumentacja, która jest ostrzeżeniem, bo choć nie jest to rodzaj pewnej śmierci, ale na pewno bolesnej i bezcelowej egzystencji, która ów sen nieprzespany przypomina. Istotą rzeczywistości jest sens. Co nie ma sensu, nie jest dla nas rzeczywiste. Bruno Schulz, Mitologizacja rzeczywistości

 

Wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie:
– Marek Szyryk – kierownik Katedry Fotografii, profesor PWSFTviT w Łodzi,
– Joanna Kinowska – kurator Leica Gallery Warszawa, Służewski Dom Kultury
– Sławomir Mielnik – Fundacja 2.8, organizator OFF-u.

Zwycięski projekt zostanie zaprezentowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu w trakcie 5 Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Tags: ,

Udostępnij:

Skip to content