„Bez granic” to temat wieloznaczny i dosłownie wyjątkowo szeroki. Można go jednak odszyfrować na co najmniej trzy sposoby w odniesieniu do tegorocznej edycji OFFoto. Polscy twórcy prezentowani na wystawach byli w odległych zakątkach świata: Filipiny, Indonezja, Afganistan, Indie, Wenezuela, Rosja i Francja. To co ich łączy to szczere i subiektywne podejście do miejsc. Dalekie od powierzchownej egzotyki wnikanie w świat codzienny. Fotografowie rzeczywiście bez granic.

„Bez granic” to także równe traktowanie wszystkich miejsc. Nie ma żadnego limitu, rubieży, skrajności. Nie ma podziału na naszych i innych, tubylców i sąsiadów. Ożywa tu fotografia humanistyczna w jej ideałach sprzed pół wieku i wielkiej wystawy „Rodzina człowiecza”. W pewnym sensie porzucamy fakty i współrzędne geograficzne, poznając historie podobne naszym. Tracimy pewność co do lokalizacji. Na plan pierwszy wysuwają się zatem historie ludzi. Bezkres.

Nieprzypadkowo wszystkie projekty pokazywane podczas OFFoto związane są z fotografią dokumentalną, mniej lub bardziej precyzyjnie trzymając się definicji. Eustachy Kossakowski z cyklem „6 metrów przed Paryżem” to flagowy przykład podejścia konceptualnego, niemniej jednak bazuje na prostym pomyśle wychodzącym z dokumentu. To osobliwy, historyczny i niepowtarzalny opis miasta, poprzez sfotografowanie wszystkich (sic!) istniejących na wjeździe tabliczek z jego nazwą. Prezentowane są także prace Wojciecha Grzędzińskiego i Maksymiliana Rigamontiego, wywodzące się z fotoreportażu prasowego, których finałem okazują się wystawy i książki. Podobnie wychodzące z klasycznego fotoreportażu są cykle Tomasza Tomaszewskiego „Sugar Town” i Grzegorza Wełnickiego. Jest także miejsce na fotografię podróżniczą w wykonaniu Marka Arcimowicza z ekspedycji na pogranicze Wenezueli i Gujany.  Są również cykle stanowiące bardzo wyraźną, autorską wypowiedź – w wykonaniu Piotra Zbierskiego i Adama Pańczuka, w których trudno odróżnić fakty od przetworzeń, gdzie wizja fotografa i spójność opowiadanej historii jest dominująca.

Tym samym temat tegorocznej edycji OFFoto można odczytywać jako refleksję nad granicami fotografii dokumentalnej, zachętę do wyjścia poza sztywne definicje, zwrócenia uwagi na osobowości autorów i ich spojrzenie na tę dziedzinę sztuki. Jest to interesujący moment by przyjrzeć się różnym odmianom tego gatunku oraz efektów końcowych, fotografii, która pełniła jeszcze niedawno funkcję niemal wyłącznie informacyjną i związana była z prasą. Dziś, od wielu lat zmieniająca się i poddająca nowym wyzwaniom, znajduje miejsca na wystawach, w publikacjach książkowych, a także wnika w film i multimedia. Dokument bez granic.

Joanna Kinowska

OFF-otwarcie_2014-10-10-9859

OFF-otwarcie_2014-10-10-9841

OFF-otwarcie_2014-10-10-9804

OFF-otwarcie_2014-10-10-9744

OFF-otwarcie_2014-10-10-9671

 

4OFF organizowany przez Fundację 2.8 był współfinansowany przez Urząd Miasta Opola, sponsorem była firma Euro Consulting.

Partnerzy 4. edycji: Muzeum Śląska Opolskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach/Opolu, Instytut Sztuki UO, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu,  ZPAF o/Opole, Galeria Pierwsze Piętro, ZPAP o/Opole, Galeria Leica,  Opolskie Towarzystwo Fotograficzne, Medikon, Fomei, Wydawnictwo Helion,.

Patronat medialny: docphotomagazine.com, Gazeta Wyborcza, Nowa Trybuna Opolska, Moje Miasto, Radio Opole, TVP Opole, Fotoblogia.pl.

harmonogram OFF 2014

 

PROGRAM FESTIWALU:

8.10 – środa

18.00 – WERNISAŻ “6 metrów przed Paryżem” Eustachy Kossakowski oraz spotkanie z żoną artysty Anną Ptaszkowską –  Galeria WuBePe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul Piastowska 20

 

 

9.10 – czwartek

17.00 – SPOTKANIE z Markiem Arcimowiczem – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

 

 

10.10 – piątek

17.00 – OTWARCIE 4 OFF – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

17.00rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego im. Tadeusza Kwaśniewskiego

17.15 – WERNISAŻE – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

“Tramén Tepui” Marek Arcimowicz

“Bohaterowie” Slav Zatoka

18.00 – WERNISAŻ “Pustka” Wojciech Grzędziński -Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opole,siedziba muzeum przy ul. Minorytów 3

18.30 – SPOTKANIE z Wojciechem Grzędzińskim – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

 

 

11.10 – sobota

11.00 – WARSZTATY “Adobe Lightroom bez tajemnic” prowadzi Jakub Kaźmierczyk  – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

13.00-15.00 – PRZEGLĄD PORTFOLIO – Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna

15.00 – WERNISAŻ “Bez granic”, studentów Instytutu Sztuki UO – Galeria “Pierwsze Piętro”, ul. Krakowska 1

16.00 – WERNISAŻ “Karczeby” Adam Pańczuk, Galeria im. Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska/Kołłątaja

17.30 – WERNISAŻE – Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Muzealna:

“Sugar Town” Tomasz Tomaszewski,

“Eli, Eli” Grzegorz Wełnicki,

“Afganistan jest w nas” Maksymilian Rigamonti,

“Światła północy” Robert Danieluk – laureat konkursu “Pokaż się“,

18.00 “White Elephants” i “Love has to be reinvented” Piotr Zbierski,

18.30 – SPOTKANIA: Adam Pańczuk,  Maksymilian Rigamonti,

 

 

17.10 – piątek

17.00 -SPOTKANIE: Slav Zatoka  – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

 

 

22.10 – środa

17.00 – FINISAŻ “#bezgranic” członkowie Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, SCK, ul. Katowicka 95, kampus UO

 

25.10 – sobota

10.00 -WARSZTATY FOMEI  – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Skip to content