8 OFF / Dziekujemy

8 Opolski Festiwal Fotografii pod hasłem Wolność widzenia właśnie dobiegł końca. Ten wyjątkowy dla amatorów fotografii w Opolu czas, to, w ujęciu statystycznym – spora, lecz policzalna liczba udostępnionych odbiorcom zdjęć, a jednocześnie fantastyczna i niepoliczalna ilość wiedzy o fotografii oraz emocji wywołanych przez obrazy i rozmowy. To okazja by, po prostu, oglądać dobrą fotografię, czerpać z niej inspirację, ale i zadawać pytania autorom, kuratorom wystaw, a nawet… nowość! – ekspertowi od prawa autorskiego.

Niezwykle intensywne były zwłaszcza pierwsze trzy dni Festiwalu. Uroczyste otwarcie, wernisaże w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Śląska Opolskiego, Filharmonii Opolskiej, Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, a także projekcje filmów i spotkanie z jednym z najważniejszych polskich twórców w polskiej dokumentalistyce – Bogdanem Dziworskim – to była energetyzująca dawka wrażeń. Wieńczące ten pierwszy festiwalowy weekend oprowadzanie kuratorskie Marka Szyryka po wystawach eksponowanych w MŚO przyjęło formułę skondensowanego i dynamicznego wykładu o sztuce obrazu, któremu, w związku z retrospektywnymi wystawami twórców jeleniogórskiej szkoły fotografii – Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, towarzyszyła opowieść o ich sztuce i istotnym wkładzie w historię polskiej fotografii.

Następne październikowe tygodnie przynosiły kolejne spotkania i pozwalały kontemplować zdjęcia wystawiane w ramach Off’a w nieco bardziej humanistycznym tempie ☺. Wydarzeniem znakomicie wpisującym się w klimat Opolskiego Festiwalu Fotografii okazał się również projekt realizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej we współpracy z Fundacją 2.8 pt. Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera, promujący twórczość tego opolskiego fotografa. Jego efektem były m.in. spotkania z fotografami-dokumentalistami, którym bliskie jest motto projektu By człowiek wiedział na co patrzy, i rozumiał gdzie żyje…
To przypomnienie tylko niektórych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu. Część rozmów i refleksji powstałych w jego trakcie ocaleje w cyberprzestrzeni dzięki filmowym relacjom z niektórych działań. Mamy nadzieję, że pozostaną również w pamięci wszystkich tych, który zechcieli w 8 Opolskim Festiwalu Fotografii wziąć udział, i z którymi spotkamy się, być może, w przyszłym roku.

8 Opolski Festiwal Fotografii wystawy:

Fotografia tytułowa Marek Synowiecki

Udostępnij: