Projekt „Opuszczona wieś” Adama Żądło został wybrany w szóstej edycji konkursu „Pokaż się” organizowanego przez Fundację 2.8. Jury konkursu podkreśla wysoki i bardzo wyrównany poziom nadesłanych zgłoszeń.

Wystawa będzie miała swój wernisaż podczas otwarcia 9.Opolskiego Festiwalu Fotografii 04.10.2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu jest „Czas utrwalony”.

Adam Żądło (ur. w 1993 roku) artysta audiowizualny, absolwent Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w animacji, fotografii i filmie. Wychował się na wsi, w swojej twórczości łączy doświadczenie z pracy na roli z wiedzą naukową i najnowszymi technologiami. Czynnie wspierał koła naukowe zajmujące się konstruowaniem cyborga i badaniem przestrzeni kosmicznej. Zwycięzca, finalista i uczestnik kilkudziesięciu międzynarodowych festiwali,  konkursów i wystaw (m.in. SONY, ADOBE, Smithsonian). Stypendysta Sapere Auso, Stypendium Ministra i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Opis projektu „Opuszczona wieś”

Lecz to wyeliminowanie krów, racjonalnie słuszne, budzi świadomość, że łąki, wyzbyte ich flegmatycznej, introwertywnie przeżuwającej obecności, są zasmucająco puste.

Stanisław Lem “Kongres Futurologiczny” powieść sci-fi z 1971 r.

„Opuszczona wieś” jest opowieścią o zwierzętach, które przestały być naturalne w naturze, są coraz rzadziej spotykane na wsi i nie znalazły swojego miejsca w mieście człowieka. Ich los ukazuje przemianę jaka zachodzi na naszym gospodarstwie, całej wsi i w nas samych. Dorastałem z nimi. Większość zwierząt została sfotografowana w miejscach, w których tkwią na zdjęciach. Pozostałe przemontowałem ze starszych, pamiątkowych fotografii z rodzinnego albumu. Była to jedyna możliwość, bo zwierzęta te już nie żyją, a chciałem opowiedzieć o nich historie.

Wyboru oraz oceny nadesłanych prac dokonało jury w składzie:

– prof. Marek Szyryk – PWSFTviT w Łodzi, Katedra Fotografii
– Joanna Kinowska – Służewski Dom Kultury
– Sławomir Mielnik – Fundacja 2.8, organizator OFF-u

W konkursie wzięło udział 100 zgłoszeń.

W poprzednich edycjach wybraliśmy prace: Jakuba Wawrzaka, Pawła PiotrowskiegoPiotra PardiakaMarleny Jabłońskiej, Roberta Danieluka.

Projekt logo konkursu: Marek Synowiecki

Skip to content