5 OFF: Warsztaty Photoshpere Collective

 Warsztaty z kolektywem PHOTOSPHERE COLLECTIVE

29 września- 3 października 2015;

prezentacja 3 października 2015 w Opolu w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii w Muzeum Śląska Opolskiego
www.photospherecollective.wordpress.com

Warsztaty Kolektywu PHOTOSPHERE to intensywna podróż fotograficzna do wnętrza samego siebie podczas, której będziemy starali się odpowiedzieć wspólnie z Tobą na pytania o dalszy rozwój twojej artystycznej drogi. Stawiamy na korzystanie z różnych środków, aby stworzyć prace, które od osobistego przeżycia opowiadają historie uniwersalne dostępne dla wszystkich. Interesują nas głównie projekty na styku fotografii i rejestracji filmowych.

PiotrZ_Love_reinvented008

Będziemy podróżować z Łodzi zatrzymując się po drodze w Warszawie, aby obejrzeć wystawę w Leica Gallery Warsaw oraz kolekcje albumów fotograficznych. Następnie będziemy kierować się w stronę wschodniej granicy Polski. Podążając śladami szczególnych miejsc powiatu Białostockiego i Podlasia. Wspólnie będziemy szukać wyjątkowych sytuacji – odwiedzając między innymi Białystok, Janów Podlaski, Hajnówkę czy Mieruniszki. Korzystając z tła osobliwego krajobrazu i magicznej aury tej części Polski, chcemy otworzyć się na przypadkowo spotkanych ludzi oraz historie tych miejsc. Magiczne Podlasie to kraina dzika i łagodna. Położona jest wzdłuż Bugu co stanowi idealny plener do pracy jako drugi plan dla wydarzeń, które wystarczy sprowokować, aby stały się inspirującą sytuacją dla fotografii. W drodze powrotnej zatrzymamy się m.in. w Kazimierzu Dolnym, Bełchatowie (kopalnia odkrywkowa), Radomiu. Ostatnim przystankiem będzie Opole, gdzie dotrzemy na rozpoczęcie Opolskiego Festiwalu Fotografii prezentując efekty naszej pracy 3 października w Muzeum Śląska Opolskiego.

Fotografia jest dla nas przede wszystkim językiem. Jej siła polega głownie na zdolności do przekazywania uniwersalnych wartości wykraczających poza konkretne miejsce i czas. Niedopowiedzenie, które buduje nastrój i atmosferę nieprzeniknionej tajemnicy. Fotografia to dla nas przeniesienie własnych uczuć i energii w spotkania z ludźmi oraz zestrojeniem się z miejscem, które odwiedzamy. To w gruncie rzeczy porozsypywane mentalne obrazy i wizyty, które istnieją znacznie dłużej niż tylko w chwili wykonania zdjęcia.

Podróż będziemy zaczynać codziennie około 9 rano. Wieczorami, podczas wykładów-prezentacji będziemy inspirować was do pracy i krytycznego spojrzenia na tworzony cykl poprzez filmy, muzykę, rozmowy i konsultacje oraz przegląd dotychczasowej twórczości. Jesteśmy tam dla was, chętnie udzielimy PiotrZ_Love_reinvented013wszelkich wskazówek na temat pracy nad cyklem, przygotowaniem go do publikacji jak i możliwości współpracy z galeriami oraz fundacjami.

 

Celem warsztatów jest zebranie materiału do cyklu, nad którym obecnie pracujecie lub rozpoczęcie nowego. Stawiamy sobie za zadanie zainspirować was do dalszej pracy silną dawką przeżyć zarówno estetycznych jak i tych doświadczanych podczas codziennej podróży. Podsumowując warsztaty przygotujemy pokaz slajdów oraz panel podczas, którego opowiemy o naszej podróży i kolejnych studentach oraz postępach. Prezentacja odbędzie się w 3 października w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Specjalnie zaproszony gość wykładowca szkoły filmowej Bartek Talaga przeprowadzi praktyczne warsztaty i zapozna was z technicznymi informacjami: „O czym należy pamiętać, gdy zaczynamy prace nad postprodukcją gotowego materiału oraz jak najlepiej przygotować pliki pod archiwalne wydruki oraz ekspozycje”.

 

Warsztaty prowadzą:

Bartłomiej Talaga: fotograf, projektant, wykładowca i doktorant PWSFTviT. Podczas warsztatów postara się w przystępny sposób przybliżyć tajniki praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania barwą i postprodukcji obrazu.

www.bartlomiejtalaga.pl

Piotr Zbierski: fotograf, podróżnik, laureat konkursu Leica Oscar Barnack Newcomer Award 2012, twórca prezentujący swoje prace na całym świecie, obecnie doktorant PWSFTviT w Łodzi. www.piotrzbierski.wordpress.com

 

W ramach opłaty 1400zł za warsztaty zapewniamy:

  • noclegi (wraz ze śniadaniami)
  • przejazd między lokacjami
  • wieczorne prezentacje, wykłady i konsultacje podczas trwania warsztatów
  • warsztaty z postprodukcji materiału fotograficznego pod wystawy i portfolio (fine art print)
  • projekcja wykonanych fotografii i podsumowanie warsztatów w formie prezentacji 3 października w Muzeum Śląska Opolskiego

 

Liczba miejsc 6 – 12 osób na podstawie oceny nadesłanego portfolio.

 

WARSZTATY PRZEZNACZONE GŁÓWNIE DLA STUDENTÓW SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH

Zgłoszenia powinny składać się z 10-20 zdjęć wraz z krótkim tekstem opisującym twoje podejście do pracy artystycznej oraz główne cele jakie stawiasz przed sobą jako artysta.

Zgłoszenia proszę kierować na adres: photosphereopole@gmail.com do 14 września.

PiotrZ_Love_reinvented025

 

Udostępnij:

Skip to content