5 OFF: Dziękujemy!

dziekuje

5 edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii to już historia, która jest udokumentowana na wielu fotografiach. Mimo, że jak pisze we wstępie do katalogu Joanna Kinowska: „fotografia dokumentalna boryka się z ogromnymi kłopotami od wielu lat. Autorzy przestali tworzyć na zamówienia gazet, a tematy wymyślają i realizują za własne pieniądze. Sama fotografia prasowa przeżywa głęboki kryzys.

Lecz nie maleje liczba fotografów, zajmujących się tym gatunkiem. Na szczęście. Sytuacja eliminuje ze środowiska ludzi pragnących szybko wybić się ponad innych, dążących tylko do sukcesu, bo ten w dokumentalnej fotografii trzeba wyczekać, wypracować konsekwencją i cierpliwością. Trzeba też pokazywać zdjęcia ludziom, spotykać widza, by funkcja komunikatywna mogła zaistnieć. Bez państwa dokument nie ma sensu. Tym ważniejsza jest dla mnie szansa na zebranie najlepszych serii dokumentalnych w jednym miejscu, i to poza centrum kraju.

Jeszcze wyraźniej niż w poprzednich edycjach, organizatorzy zbiera znakomite wystawy dokumentalne, coraz bardziej określając swój profil. Najlepsi, najwięksi, najbardziej konsekwentni polscy fotografowie dokumentalni na jednym festiwalu w Polsce.”

5OFF organizowany przez Fundację 2.8 był współfinansowany przez Urząd Miasta Opola.

Partner techniczny: Opolcan.

Partnerzy 5. edycji: Muzeum Śląska Opolskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach/Opolu, Galeria sztuki Współczesnej w Opolu, Instytut Sztuki UO, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Szkoła Filmowa w Łodzi, Opolskie Lamy, Filharmonia Opolska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu,  ZPAF o/Opole, Galeria Leica,  Opolskie Towarzystwo Fotograficzne, Tkalnia Obrazu.

Patronat medialny: docphotomagazine.com, Gazeta Wyborcza, Nowa Trybuna Opolska, Moje Miasto, Mocny Kadr, Radio Opole, TVP Opole, Fotoblogia.pl.

 

Dziękujemy za pomoc i życzliwość.

 

DZIĘKUJEMY,

 

zapraszamy za rok!

Tags: ,

Udostępnij:

Skip to content