6OFF / Dziękujemy

Wystawa „Na pierwszy rzut oka – wybór czeskiej fotografii XX i XXI wieku” zakończyła (29 stycznia 2017) 6.Opolski Festiwal Fotografii.

Przypomnijmy: tematem 6.OFFa było „Przenikanie/Zanikanie”.

Najważniejszą prezentacją był z pewnością pokaz zdjęć z monumentalnego projektu Zofii Rydet „Zapis socjologiczny”. Seria kilkudziesięciu tysięcy negatywów, realizowana od 1978 roku niemal do końca życia Rydet w kilkunastu województwach w całej Polsce, nie przestaje zadziwiać i zdumiewać.

Podobnie metodyczne podejście zastosowała w swoim cyklu zdjęć Karolina Jonderko. „Zaginieni” to szczególne portrety pokoi ludzi, którzy nie wrócili do swoich miejsc. Cykl „Exodus 2064” Tomasza Wysockiego był interpretacją funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Przedstawiał ludzi żyjących w letargu.

Maksymilian Rigamonti w swoim projekcie „Miejsca, których nie ma”  dotyka pamięci i jej nieuchronnego zanikania. Sprawdza, ile można odczytać o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat patrząc jedynie na przestrzeń.

Upływ czasu był leit motivem wystawy „Postrzyżyny” Michała Solarskiego i Tomasza Liboski, którzy rekonstruują swoje wspomnienia z młodości. „Wiosna, która nie zakwitła” to opowieść Macieja Moskwa o codzienności w Syrii, od początku rewolucji, wielkiej Arabskiej wiosny, aż po dzisiejszy exodus. Swoje osobiste historie, rejestracje własnej codzienności zaprezentowali podczas festiwalu autorzy wystaw: Paweł Frenczak „Noir”, Małgorzata Sajur „Moje niepokoje” oraz laureat konkursu „Pokaż się” Piotr Pardiak w serii „Dziedzictwo”.

„Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii”, Sławoja Dubiela i Sławomira Mielnika to autorska propozycja Fundacji 2.8. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą mieszkań-pomieszczeń, które stały się camerą obscurą.

W ramach 6.OFFa mogliśmy uczestniczyć w spotkaniach (Marek Szyryk „Dotykając kolodionu”), warsztatach (Kuba Kaźmierczyk), zobaczyliśmy wystawy zbiorowe studentów Szkoły Filmowej z Łodzi, Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wspólnie z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu oraz Instytutem Fotografii Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie przygotowało wystawę „Na pierwszy rzut oka – czeska fotografia XX i XXI wieku”. Reprezentatywny przegląd dzieł znanych czeskich fotografów obejmuje zarówno dzieła reprezentantów awangardowej fotografii z lat 20. i 30. XX w., jak i powojenne eksperymenty oraz przykłady fotografii współczesnej.

Dziękujemy i zapraszamy już w październiku na 7.Opolski Festiwal Fotografii.

Fundacja 2.8

Tags: , ,

Udostępnij:

Skip to content