WARSZTATY

„Warsztaty - technika Van Dyke"

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z techniką kalitypii – (brąz Van Dyke’a). Bedze można fotografować za pomocą kamer wielkoformatowych na materiałach światłoczułych aby uzyskać negatyw. Będzie też można wykorzystać własne fotografie wykonane wcześniej np. aparatami cyfrowymi i przygotować z nich wydruk negatywu. Każdy uczestnik będzie sam przygotowywał papier światłoczuły i sporządzał odbitki własnoręcznie.

Kalitypia – to technika oparta na światłoczułości soli żelazowych redukujących sole srebra po naświetleniu do srebra metalicznego. Odcień odbitek jest sepiowy . Sporządzenie papieru światłoczułego jest bardzo proste. Papier powlekamy roztworem światłoczułym jednostronnie i suszymy w przyćmionym świetle żarowym, następnie kopiujemy stykowo. Wariantów kalitypii jest kilka. Najprostszy – tzw. brąz Van Dycka – polega na naświetleniu papieru i wypłukaniu go w czystej wodzie, następnie utrwaleniu w 5% roztworze tiosiarczanu sodu i dokładnym płukaniu w wodzie.

Tomasz Mielech urodził się w 1973 r. w Jeleniej Górze gdzie obecnie mieszka i pracuje. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim.
Prowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone XIX wiecznym technikom fotograficznym.W twórczości fotograficznej preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiałach światłoczułych.
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików od 2006 r. Prowadzi Galerię “Korytarz” i Jeleniogórską Szkołę Fotografii przy JCK w Jeleniej Górze Autor wystaw indywidualnych w Polsce – galerii” pf” w Poznaniu, galerii „Korytarz” w Jeleniej Górze, galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii „Pusta” w Katowicach,”Galerii za Miedzą w Lubomierzu oraz Kunstgalerie Wasserturm Bautzen w Niemczech. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

ZAPISY:

Warsztaty odbędą się 05.10.2018 godzina 10:00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Przewidywany czas warsztatów +5 godz.

Na warsztaty można się zapisać wyłącznie drogą mailową, wysyłając mail na adres: kontakt(@)dwaosiem.pl o tytule: Warsztaty „brąz Van Dyke’a” jednocześnie należy dokonać wpłaty 50,00 zł na konto:

Fundacja 2.8
ul. Gabrieli Zapolskiej 31
45-353 Opole
Nr konta: 13 1090 2138 0000 0001 1647 6675

Ilość miejsc: 10 osób