4 OFF: Spotkanie – Marek Arcimowicz

(18)_MA_20120211 _280571_D

W ramach rozpoczynającego się 4 Opolskiego Festiwalu Fotografii zapraszamy na spotkanie z fotografem podróżnikiem Markiem Arcimowiczem.

Polska wyprawa zdobywa niedostępny szczyt i odkrywa nowe gatunki motyli!…

Polsko – wenezuelska ekspedycja zdobyła, po raz pierwszy w historii, izolowaną górę Tramén Tepui w południowo-wschodniej Wenezueli. Na jej zboczach Polacy odkryli unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli.

W sercu gęstej selvy na granicy Wenezueli i Gujany, tu gdzie Arthur Conan Doyle ulokował swój „Zaginiony Świat”. Koszmarne warunki w górskim lesie mgielnym – wszędobylskie robactwo, wilgoć, upały wymieszane z chłodem, a ulewy z suszą…
Trudno uwierzyć, bo choć z trudem – to wciąż można znaleźć tereny nieznane, będące białą plamą na mapie, dotknąć kawałka skały prakontynentu – jako pierwszy człowiek, można nadać nazwy geograficzne niepoznanym obszarom. I choć epoka wielkich eksploracji dawno minęła, wciąż jest coś do odkrycia.
Trzon obydwu wypraw stanowili: pomysłodawca i kierownik – Michał Kochańczyk; Izabela Stachowicz, biolog, UJ; Marek Arcimowicz, fotograf, dziennikarz. Do ostatniej dołączyli Wenezuelczycy: Alberto Raho i Carlos Mario Osorio.
Śmieszne historie przeplatają się z dramaturgią pierwszej udanej wspinaczki na niezdobyty szczyt przez mieszany, polsko-wenezuelski zespół, odkryciem nieznanych gatunków zwierząt przez młodego naukowca – a wszystko na terytoriach – i z udziałem – Indian, bez których pomocy realizacja projektu nie byłaby możliwa. Dzięki ich obecności opowieść zyskała też kolorytu, a Indianie dowiedzieli się, że na szczyt góry, której się obawiali i którą nazywali „smokiem”, można wejść… Wyprawa pod patronatem m.in. NATIONAL GEOGRAPHIC Polska.

Marek Arcimowicz – Od kilkunastu lat zawodowo fotograf od „zadań specjalnych“. Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa.Przez lata pracował multidyscyplinarnie – łącząc funkcję fotografa, testera i projektanta sprzętu. Pracuje dla liczących się klientów i największych agencji reklamowych w Polsce i za granicą. Z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne. Od roku 2000 był członkiem agencji PORTFOLIO. Od początku czyli roku 1999, współpracuje z polską edycją magazynu „National Geographic”, gdzie opublikował kilka reportaży i kilkaset zdjęć. Jego prace były eksponowane na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie “Oczami Fotografów National Geographic”. Wielokrotny juror konkursów fotograficznych.Od roku 2005 członek światowej “stajni” fotografów LOWEPRO. Wspierany ponadto przez VANTORO, MERRELL, SONY i TILAK. Prowadzi mobilne studio foto/graficzne – żyje i pracuje w międzykontynentalnym rozkroku. Poza pracą – mieszka z żoną, dwójką dzieci i psem w górach.

SPOTKANIE

MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna
DATA: 09.10.2014 (czwartek)
GODZINA: 17.00
WERNISAŻ – “Tramén Tepui”
MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna
DATA: 10.10.2014 (piatek)
GODZINA: 17.00
SONY DSC

Udostępnij: