7 OFF / Dziękujemy

Warsztaty fotografii portretowej firmy Olympus oraz wystawa Adama Śmietańskiego „Fotografie”(wystawę w Muzeum Śląska Opolskiego będzie można oglądać do 28 lutego 2018 r.) zakończyły 7. Opolski Festiwal Fotografii „Spojrzenie”.

Na OFFoto w tym roku można było znaleźć różne sposoby widzenia. Z pewnością najważniejszą częścią Festiwalu była wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego. „Ring Gierałtowskiego” to wyjątkowe spojrzenie na portret, na człowieka przed aparatem.

Wystawa Adama Śmietańskiego „Fotografie” to pierwsza wielka retrospektywa, przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego, jednego z najważniejszych opolskich fotografów. 250 fotografii, w których można znaleźć różnorodne inspiracje, tematy i stylistyki. To spojrzenie na archiwum ponad czterdziestoletniej twórczości.

Zauważanie i opowiadanie, spostrzeganie, czego nikt nie widzi – cechowało kilka prezentacji z tegorocznego Offoto. Dominika Gęsicka w serii „This Is Not Real Life” ukazała niesamowite życie codzienne na Svalbardzie, na wyspie Spitsbergen.

Opowieść „Portretprowincji.pl” Jacentego Dędeka to przejechane tysiące kilometrów po Polsce. Twarze i zdjęcia z tego, co autor spotkał i spostrzegł.

Opowiadanie w drodze, inne spojrzenie na rzekę zaprezentował Tymon Markowski na wystawie „Flow”. Przede wszystkim przewrotne, bo nie ma ani razu rzeki na zdjęciach.

Spojrzenie fotografa, to też często przenikanie historii i szukanie jej śladów, tam gdzie nic nie widać. Tak dzieje się w serii „Palimpsest” Zbyszka Kordysa.

Rejestrowanie codzienności, która za chwilę zatrze się w historii – to temat wystawy „Pierwsze spojrzenie” Jacka Baranowskiego. Spacer po dawnym Opolu, nie tak historycznym, ale już trudno rozpoznawalnym. Przełom lat 1980tych i 90tych, to jakby chwila temu.

Spojrzenie fotografa, który zajmuje się osobistymi historiami, wydaje się bardziej skomplikowane do odczytania. Piotr Zbierski, podzieli się z nami rozterkami i wątpliwościami? Przedstawił przy tym swoje spotkania, codzienne momenty, zwykłe emocje, poszukiwania i odnajdowania. Jego spojrzenie w „Push The Sky Away”.

Paweł Piotrowski, laureat konkursu „Pokaż się”, opowiedział o dobrym życiu w Dobroszycach. „Oto esej o życiu codziennym ludzi, którzy tworzą to miejsce i wspólnotę w której żyję i do której mam bardzo osobisty stosunek

Temat przewodni Festiwalu był hasłem jeszcze trzech wystaw zbiorowych, na których studenci z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz członkowie „Fotoklubu Opole” przedstawili własne podejście do „Spojrzenia”. „Subiektywnie” temat festiwalu przedstawili studenci Szkoły Filmowej z Łodzi.

W ramach 7.OFFa mogliśmy uczestniczyć w cyklu spotkań autorskich „Z różnejperspektywy” (Tymon Markowski, Piotr Zbierski, Krzysztof Gierałtowski, Jacek Baranowski, Paweł Szpala, Paweł Uchorczak, Katarzyna Sagatowska) oraz warsztatach fotograficznych.

Dziękujemy i zapraszamy za rok na 8. Opolski Festiwal Fotografii.

Fundacja 2.8

7. Opolski Festiwal Fotografii był współfinansowany ze środków Miasta Opola.

Udostępnij: