8 OFF / Wolność widzenia

8. Opolski Festiwal Fotografii odbędzie się w tym roku w dniach: 28.09-28.10.2018 r. pod hasłem „Wolność widzenia”

Na ile wolność widzenia wpływa na pracę fotografa i wykadrowanie z nieograniczonej ilości otaczających go obrazów tego jednego zdjęcia?

Co będzie, jeśli postawione przez prof. Władysława Tatarkiewicza pytanie: Na ile o losach człowieka decyduje on sam, jego natura, upodobania, zdolności, a na ile przypadek? odniesiemy do aktu fotografii? 

Jeśli zastanowimy się, na ile decyzja o naciśnięciu spustu migawki i  zatrzymaniu wybranego czasu i miejsca należy do fotografa? Na ile podyktowana jest jego intuicją, wyobraźnią i emocjami, a na ile wyuczeniem i kalkulacją? Czy również bywa kwestią przypadku?

I wreszcie – na ile intuicja, emocje i wyobraźnia, przemawiają do odbiorcy z tej jedynej fotografii?

Na te pytania (bez przymusu) będziemy się starali odpowiedzieć podczas 8. Opolskiego Festiwalu Fotografii, którego tematem przewodnim jest „Wolność widzenia”.

Kolejny raz poprzez różnorodne autorskie prezentacje będziemy starali się przedstawić fotograficzny dokument w relacjach kulturowych i społecznych. Dokument prezentujący otwartość fotografa, który zostawia widzowi wolność widzenia.

Na ile jest to swobodny, osobisty i niezależny zapis, a na ile praca na zlecenie?

Zależy nam, aby każda prezentacja stanowiła zamkniętą całość, a festiwal pokazał różnorodność postaw w odniesieniu do tematu głównego.

Jak zauważył prof. Leszek Kołakowski Wolność jest naszym doświadczeniem elementarnym, doświadczeniem każdego; jest ono tak elementarne, że nierozkładalne na części, które dałyby się z osobna analizować.

Czy w świecie, który wikła nas w niezliczone układy mentalne, zawodowe i rodzinne, wolność widzenia nie jest jedyną wolnością, jaką naprawdę mamy?

Więcej informacji wkrótce…

Opolski Festiwal Fotografii jest współfinansowany przez Miasto Opole

Kuratorzy Festiwalu:
prof. Marek Szyryk
Sławoj Dubiel
Sławomir Mielnik
Michał Grocholski

Udostępnij:

Skip to content