10 OFF / „Pokaż się” – Mateusz Matuszczak

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, iż  wystawa „Gadhimai – Not Just blood” Mateusza Matuszczaka została wybrana w siódmej edycji konkursu „Pokaż się” organizowanego przez Fundację 2.8. Spośród 56 zgłoszeń wystaw nadesłanych na konkurs, jury wybrało po długiej dyskusji projekt, który pozostanie na długo w pamięci festiwalowych widzów.

Wystawa będzie miała swój wernisaż podczas otwarcia 10.Opolskiego Festiwalu Fotografii 02.10.2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu są „Etapy”.

MATEUSZ MATUSZCZAK (ur. 1987 w Czeladzi). Fotograf i podróżnik. Studiował Makrokierunek na Wydziale Automatyki, Robotyki i Elektroniki Politechniki Śląskiej oraz Zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Ukończył Akademię Fotografii Tomasza Tomaszewskiego (2019), VII Masterclass (2019) pod okiem mentorki Sary Terry oraz Polską Szkołę Reportażu (2019). Od 2020 członek i współzałożyciel BLOK.photo.
Fotografował m.in. mieszkańców faweli w Rio de Janeiro, ostatnie plemię Weddów na Sri Lance, oskarżonych o rzucanie czarów w obozach dla wiedźm w Ghanie. Jego prace prezentowano na wystawach Tyskiego Festiwalu Podróżniczego “Tychy Miasto Zdobywców”, w ramach konkursu „Reduce Your Waste” w Azerbejdżanie. Publikuje w periodykach Wprost i Pismo. Nominowany do Grand Press Photo 2020. Pracuje i mieszka w Warszawie.

Opis projektu „Gadhimai – Not Just blood”

Gadhimai to hinduistyczny festiwal, który odbywa się co pięć lat w Bariyarpur, w południowym Nepalu. Miliony wiernych przybywają na wydarzenie.
Punktem kulminacyjnym festiwalu jest rytualny ubój bawołów, których głowy zostaną złożone w ofierze Gadhimai – bogini mocy.
Festiwal sprzyja rozrywce – można bawić się w jednym z kilku parków rozrywki, obejrzeć występy cyrkowe, powróżyć przyszłość, zjeść watę cukrową, a wszystko to odbywa się wokół krwi. To wydarzenie, w którym zaciera się granica między sacrum a profanum.

Wyboru oraz oceny nadesłanych prac dokonało jury w składzie:

– prof. Marek Szyryk – PWSFTviT w Łodzi, Katedra Fotografii
Joanna Kinowska – Służewski Dom Kultury
Sławomir Mielnik – Fundacja 2.8, organizator OFF-u

W konkursie wzięło udział 56 zgłoszeń.

Udostępnij:

Skip to content