13 OFF / ADAM ŚMIETAŃSKI ZAWÓD FOTOGRAF

Zapraszamy na pokaz filmu „ Adam Śmietański zawód fotograf”,  który odbędzie się  podczas tegorocznego Opolskiego Festiwalu Fotografii w Kinie MEDUZA, ul. Oleska 45, 5 października 2023 r., godz. 17.00. Wstęp wolny. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami.

To pierwszy dokumentalny film ukazujący życie oraz dorobek twórczy legendarnego opolskiego fotografika Adam Śmietańskiego- pejzażysty, dokumentalisty, fotoreportera, jednego z pierwszych polskich członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów FIAP.

Dokument przedstawia sylwetkę założyciela słynnego zakładu fotograficznego Foto- Wrzos przy ulicy Krakowskiej w Opolu ale także wybitnego portrecistę Opola i jego mieszkańców lat 50-tych i 60-tych oraz innych polskich miast, którego zdjęcia reprodukowano na niezliczonej ilości pocztówek wydawanych w kraju w tamtym czasie.

Poznajemy Śmietańskiego jako animatora życia fotograficznego w naszym mieście, jak również w Poznaniu i Wrocławiu a także jako podróżnika, czułego rejestratora codziennego życia Włoch, Francji, Hiszpani czy Maroka. Jakub Przebindowski, reżyser i scenarzysta filmu, ukazuje w dokumencie dorobek twórczy Śmietańskiego, który znakomicie wpisuje się w kanon polskiej szkoły fotografii XX wieku. Rozmowy ze świadkami pamiętającymi osobę fotografa, prezentacja jego prac, opowieść o złożonym i skomplikowanym życiu, w którym brawurowy sukces artysty miesza się z osobistymi dramatami stanowi znakomitą kanwę filmowej opowieści. Dodatkową wartością filmu są sekwencje artystycznej animacji z udziałem aktorów.

W rolę Adam Śmietańskiego wcielił się warszawski aktor Robert Kibalski. Autorem zdjęć do tego dokumentu jest Hektor Werios, podróżnik realizujący filmy dokumentalne na zamówienie BBC, Discovery oraz PLANET, twórca wielu animacji dla scen teatralnych i operowych w Polsce. Twórcom tego obrazu udało się dotrzeć do rodziny Adama Śmietańskiego, prywatnych zdjęć fotografa, które po raz pierwszy zostaną pokazane szerokiej publiczności. O tej barwnej postaci Opola opowiadają świadkowie tamtych czasów, opolscy muzealnicy- Bogna Szafraniec, Urszula Zajączkowska, fotograficy- Sławoj Dubiel, Jerzy Stemplewski, Roman Hlawacz a także min. kuratorka wystaw fotograficznych Paulina Orłowska z Uniwersytetu Warszawskiego czy znana i popularna psycholożka Katarzyna Miller.

ADAM ŚMIETAŃSKI ZAWÓD FOTOGRAF
Scenariusz i reżyseria: Jakub Przebindowski
Zdjęcia: Hektor Werios
Muzyka: Ygor Przebindowski
Montaż: Adam Synyszyn
Konsultacja merytoryczna: Bogna Szafraniec MSO
W roli Adama Śmietańskiego: Robert Kibalski
Producent: TPO Opole, AB Production Warszawa
Warszawa 2023

Udostępnij:

Skip to content