13 OFF / Porzucone Córki Tygrysa

Zapraszamy na spotkanie i promocję najnowszej książki Patryka Bułhaka pt. „Porzucone córki Tygrysa”, 12 października godz. 18.00, Muzeum Śląska Opolskiego.

W latach 90. zeszłego wieku członkowie należący do rebelianckiego ugrupowania Tamilskich Tygrysów (LTTE), uznanego obecnie za terrorystyczne, żądali utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego, Ilamu, co rozpoczęło trwającą wiele lat wojnę domową.
„Porzucone córki Tygrysa” to opowieść o Tamilkach, wojowniczkach, zarówno tych walczących na froncie, jak również poza nim – odrzuconych, zepchniętych na margines przez państwo i system. To kobiety, którym nie dane było doświadczyć młodości, naznaczonych piętnem konfliktu, pomijanych, niechcianych, niewygodnych, wciąż żyjących w strachu i mimo traumy pozostawionych samym sobie. Kobiety, które dalej walczą – o swoje prawo do godnego istnienia, zrozumienia i o lepsze życie dla swoich dzieci. To historia Tygrysic – kobiet wojny, po której kurz nie opada…

Patryk Bułhak
(Ur. 1977 r.) – fotograf i podróżnik. Ukończył warszawską Akademię Fotografii, przez lata pracował jako DJ i promotor – w Polsce oraz za granicą. W swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno – kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich. Bardzo często szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiet zwł. w kontekście praw człowieka. W 2016 roku został laureatem konkursu DEBUTS organizowanego przez doc! photomagazine. Fotografie z nagrodzonej serii “Zamknięte” zostały pokazane na wielu wystawach zbiorowych m.in. w Luisa Catucci Gallery w Berlinie oraz na wystawach indywidualnych w 6×7 Leica Gallery Warszawa, galerii Pop-Up Ogrodowa 8 w Łodzi, galerii Ratusz w Zamościu, Centrum Kultury w Lublinie, w galerii Farbiarnia w Bydgoszczy, oraz na festiwalach fotografii w Opolu i Bielsku Białej. Nowy projekt “Porzucone córki tygrysa” pokazywany był premierowo w Sopocie w 2022 podczas festiwalu fotografii “W ramach Sopotu”, a następnie w galerii KIT w Berlinie, w Pracowni Duży Pokój w Warszawie, a ostatnio w galerii Pix.house w Poznaniu.

Udostępnij:

Skip to content